Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,13 / Satış: 6,16
€ EURO → Alış: 6,64 / Satış: 6,66

Örnek Okul’dan…

Örnek Okul’dan…
  • 23.04.2019
  • 325 kez okundu

Örnek Bir Adım Daha

Afrin’deki 150 okul için sıra üreten Hatay Erol Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu
Lisesi’nin, üretime katkı veren öğrencilerinden Ömer Faruk Çağatay: “Şu anda, Afrin’deki öğrenci kardeşlerimiz için sıra yapıyoruz. Sıralarının tamamlanmasının ardından, inşallah ilerleyen günlerde gönderimini gerçekleştireceğiz.”

Köy okullarında eğitim gören çocuklar için gerçekleştirdiği ‘oyuncak üretimi’ ile gündeme gelen Hatay Erol Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, üretim bandına eklediği ‘yardım çalışmalarında’ bu defa ki adresi ‘Afrin’ olarak belirledi. Hatay Erol Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından üretilen sıralar, Suriye’de, Zeytin Dalı Harekatı ile terörden arındırılan Afrin’deki okullara gönderiliyor.
-BİN SIRA-
İl Milli Eğitim Müdürlüğünün koordinesinde, lisenin idarecileri ve öğrencileri, Afrin’deki okulların sıra ihtiyaçları için yaklaşık 1 ay önce başladıkları üretimi sürdürüyor. Okuldaki 78 öğrenci tarafından hazırlanacak bin sıra ile beraber, Afrin’deki okulların eksikliklerinin giderilmesi planlanıyor.
Konuya ilişkin bilgi veren Mobilya Bölümü Öğretmeni Rıza Gülnaz, yaptığı açıklamada, birçok okula sıra üretimi yaptıklarını söyledi. Yıl içerisinde farklı projeler içinde yer aldıklarını ve şu an atölyelerinde Afrinli öğrenciler için sıra yaptıklarını anlatan Gülnaz, bölgedeki ihtiyaç sahibi okullar için mobilya ve metal bölümündeki öğrencilerin hummalı bir çalışma içerisinde olduklarını, 500 sıranın bitirildiğini belirtti. Gülnaz, atölyede görev alan öğrencilerin mesleki birikim kazandığına da işaret ederek “Türkiye ve Hatay’ın birçok okuluna sıra üretimi yaptık, şu an Afrin’deki 150 okul için sıra üretiyoruz. Öğrencilerimiz mezun olduklarında yurt dışında ve Türkiye’nin her yerinde çalışma imkanına sahip oluyorlar” dedi.
-MUTLU ÜRETİM-
Okul öğrencilerinden Ömer Faruk Çağatay, mobilya bölümünde eğitim görmekten mutlu olduğunu dile getirirken, atölyelerinde, ihtiyacı olan okullara sıra yaptıklarını anlattı. “Hatay’daki çok sayıda okulun sıralarının bakım ve onarımını biz yapıyoruz” diyen Çağatay, “Okulumuzun yaptığı projelere de destek oluyoruz. Şu anda, Afrin’deki öğrenci kardeşlerimiz için sıra yapıyoruz. Sıralarının tamamlanmasının ardından, inşallah ilerleyen günlerde gönderimini gerçekleştireceğiz” diye konuştu. Üreterek, aile bütçelerine de katkı sağladıklarını aktaran Çağatay, okulda sigortalarının yapıldığını, çalışma durumuna göre aldıkları ücretin değiştiğini ve geçen ay 700 lira kazandığını ifade etti.
-DESTEK OLUYORUZ-
Ruhnaz Sertbaş da, atölyede güzel vakit geçirdiklerini, iç savaşın acısını yaşayan öğrencilere destek olmaktan mutluluk duyduğunu vurguladı. Öğrenirken para da kazanabildiğini anlatan Sertbaş, “Döner sermaye olduğu için kazanç elde ediyoruz. Buradan aldığım ücretle okul ihtiyaçlarımı karşılayabiliyorum” diye konuştu. Tamer Yazar-AA

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ