Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,26 / Satış: 7,29
€ EURO → Alış: 8,59 / Satış: 8,62

Ortadoğu’nun Jandarması mıyız?

Ortadoğu’nun Jandarması mıyız?
  • 20.06.2017
  • 1.200 kez okundu

CHP’li Vekil TBMM’de hararetli bir konuşma yaptı:

CHP Milletvekili Serkan Topal, geçtiğimiz hafta sonunda TBMM genel birleşiminde yaptığı gündem dışı konuşmada, Türk Askerinin Katar ve Rakka’ya gönderilmesine karşı çıktıklarını kaydederken, “Biz, Ortadoğu’nun jandarması mıyız?” diye sordu.
CHP Milletvekili Serkan Topal’ın TBMM’deki konuşması şöyle:
“Sayın Milletvekilleri… Hükûmetin, ‘ileri demokrasi’ söylemleriyle başladığı yolculuk, 20 Temmuzda bindiğimiz OHAL treninde devam ediyor. İkinci yasama yılının sonuna geldik ve hala demokrasiye ait bir yaşam belirtisi maalesef yok. On bir ayın sonunda on binlerce insan ihraç edildi, on binlercesi açığa alındı, binlercesi tutuklandı. Temel hak ve özgürlükleri için mücadele eden insanlar ya terörist olmakla ya da terör örgütüne destek vermekle itham edilerek derdest edildi.
Eğer bir ülkede toplum adalete olan inancını yitirirse, o ülkede hiç kimse kendini güvende hissedemez. Eğer bir ülkede adalet duygusu zedelenirse, bir arada yaşama arzusu kaybolur, barış ortamı bozulur ve hoşgörü ortamı maalesef yok olur. Bu yüzden toplumu kutuplaştırmaktan vazgeçin ve hukuku herkese eşit bir şekilde uygulayın.
CHP Milletvekili Serkan Topal, TBMM’deki konuşmasında, Hükümet yetkililerine “Siz, Ortadoğu’nun l-jandarması mısınız?” diye sordu ve şöyle devam etti:
“Türkiye’nin, Katar konusunda, sorunun bir parçası olacak açıklamalardan ve yaklaşımlardan kaçınmasını ısrarla tavsiye etmemize rağmen, iktidar, Suriye’de olduğu gibi ülkemizi krizin tarafı haline getirmeye çalışmıyor mu? Mehmetçik’in Katar’da ne işi var, soruyorum sizlere? İktidar sahipleri derhal ihvan sevdasından vazgeçmeli ve aklıselimle hareket etmelidir. Mehmetçik, Katar’a güç katar. Ancak, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihvan sevdasına siper olması, Türkiye’ye gözyaşından başka bir şey katmaz. Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu, ‘Katar’da kuracağımız üssün amacı, bütün Körfez ülkelerinin güvenlik ve istikrarına katkı yapmaktır’ diyor. Peki, sormazlar mı adama, bölgenin güvenliğini kime karşı sağlayacaksınız? Hedef ülke neresidir? Siz, Orta Doğu’nun jandarması mısınız?’ Bırakın, Körfez ülkelerinin güvenliğini sağlamayı da, siz önce Türkiye’nin güvenliğini sağlayın. Siz önce kendi vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlayın. Siz daha, Batman’ın Kozluk ilçesinde, teröristlerin silahlı saldırısı sırasında olay yerinden geçerken kurşunların hedefi olan ve hayatını kaybeden Öğretmen Aybüke Yalçın’ı koruyamadınız. Bu millet, size çoluk çocuğunu ‘bodyguard’ yapın diye oy vermedi.
Bu millet, size Katar’ın çölüne Mehmetçik’i gönderin diye oy vermedi. Bu milletin anaları, çocuklarını Katar’a, Rakka’ya, Suriye’ye göndermek için doğurmadı. Bu milletin anaları; Çocuklarını bu millet için, bu bayrak için, bu vatan için, bu devlet için ve Türkiye için büyüttü. Nokta!” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ