Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Ortak Okul İtalya’dan

Ortak Okul İtalya’dan
  • 01.01.2018
  • 1.209 kez okundu

Defne-Necmi Asfuroğlu A.L. öğretmen ve öğrencisi bir heyet, Erasmus Projesi kapsamında İtalya’ya gitti.

Türk Heyeti, uluslararası eğitim kapsamında ziyaret, görüşme ve birlikte ortak çalışmalarda bulundu. Heyetin İtalya gezisinde en çarpıcı olanı, Foggia kentine 40 km uzaklıktaki Manfredonia tarihi kalesi ve Katedral’in izleri ile sadece yayalara açık meşhur caddesinde yürürken İtalya kültürünü tanımak oldu
İlimiz defne ilçesi Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, Erasmus Projesi kapsamında, Avrupa’da bazı okullarla işbirliği çalışmaları kapsamında geçtiğimiz günlerde İtalya yolcusuydu. Heyet, yurda döndü. İzlenimler, hem eğitim alanında hem de bazı kültürleri yerinde görme ve yaşama anlamında çarpıcıydı.
Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrenci heyetinin “Move2Learn – Learn2Move” Girişimi ile Foggia çıkartması, 15 Mart 2016 ile 15 mart 2017 tarihleri arasında 1 yıl süreyle yürütülen “Inspire: Math in English E-twinning Projesi” ve Erasmus+ 30.Yıl kutlamalarının bir ürünüydü. Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi yönetimi, “Move2Learn – Learn2Move” Girişimi ile ödül olarak, proje ortağı İtalya/Foggia Eunaudi Gracio okulu ziyareti gerçekleştirildiğini bildirdi ve genel izlenim ile değerlendirme ise şöyle yapıldı:
“Bu kapsamda, 18-22 Aralık 2017 tarihlerinde, 2 öğretmen ve 2 öğrenci ile İtalya’nın Foggia kentinde bulunan proje ortağımız Istituto di Istruzione Secondaria Superiore LUIGI EINAUDI’yi ziyaret ettik. Programın ilk gününde, proje öğretmenleri Paola Iorio, Vanda Procaccini ve Maria Franca D’Alessandro eşliğinde Okul Müdürü Michele Gramazio ile tanışıldı. Okulumuzu, Hatay’ı ve projemizi tanıtan hediyeler, Okul Müdürü ve proje öğretmenlerine takdim edildi.
Yılbaşı Noel Bayramı arifesi olduğu için, bizlere geleneksel yılbaşı hediyeleri verdiler. Gelişimize düzenlenen ‘Hello Day’ etkinliği kapsamında, okulun İngilizce Odasında ‘Çay ve İkramı’ konulu bir sunum yapıldı. İngiliz, Hint ve farklı çayların ve çeşitli keklerin sunulduğu etkinlik çok eğlenceli geçti. Okulun konferans salonunda ‘Inspire: Math in English E-twinning’ Projesi kapsamında 1 yıl boyunca yapılan etkinlikler ve proje ürünleri bizlere tanıtıldı. Danslar, konuşmalar, kültürler arası etkileşim ve tanıtımlar ile dolu dolu bir etkinlik oldu.
Okulumuz öğrencilerinden Dilara Mirioğlu, projeden elde ettiği kazanımları anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Yine öğrencilerimizden Aysu Sert ise Türkiye ve Hatay’ı tanıtan bir sunum yaptı. İkinci gün, Foggia kentinde bulunan önemli yerler ziyaret edildi. Santa Maria Assunta Katedrali, Giordano Şehir Tiyatrosu, Foggia Belediye Başkanlığı ve kentin ünlü caddeleri gezildi. Belediye Başkan sözcüsü, bizlere Foggia şehrinin tarihini, ünlü besteci Umberto Giordano hayatını ve şehir tiyatrosunu anlattı. Belediye Başkanı adına, Öğretmenlerimiz Mustafa Akıncı ve Mehmet Susam’a Foggia kentine ait flamalar hediye edilmiştir. Program kapsamında, Foggia kentine 40 km uzaklıkta bulunan turistik sahil kasabası olan Manfredonia da ziyaret edildi. Tarihi kalesi ve Katedral görülmeye değerdi. Sadece yayalara açık meşhur caddesinde yürümek, İtalya kültürünü hissetmemizi sağladı.
Son gün ise Roma’da kalıp şehrin turistik ve tarihi yerleri gezildi. E-twinning Projesi olmasına rağmen, proje hareketliliği gerçekleştirmek bizler için çok büyük başarı ve kazanımdır. Bizler de, okul olarak, Erasmus programının 30.Yıl coşkusunu ‘Move2learn, Learn2move’ Girişimi ile yaşadık.” -Cemil Yıldız-

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ