Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18

Ova’ya Su

Ova’ya Su
  • 04.08.2018
  • 1.529 kez okundu

Kahramanmaraş Kılavuzlu Barajı’ndan Karasu’ya su bırakıldı, Hassa ile Kırıkhan’da 40 bin dekarlık alan sulanabilir oldu.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu’nun geçtiğimiz hafta sonunda yaptığı açıklamalara paralel olarak, Kılavuzlu Sulaması Projesi kapsamında, 31 Ağustos Salı gününden itibaren kademeli olarak İslahiye Karasu Kanalı’na su aktarılmasına başlandı. Kılavuzlu Barajı’ndan Karasu’ya su aktarımı ile beraber, ilimiz Hassa ile Kırıkhan ovalarında yaklaşık 40 bin dekarlık alanda sulama yapılabilir hale geldi.
Devlet Su İşleri (DSİ) Kahramanmaraş 20’nci Bölge Müdürü Sadullah Seven, Orta Ceyhan Menzelet Kılavuzlu Projesi kapsamındaki şantiye işinin bitiş süresinin normalde 14 Kasım 2018 olduğunu ifade ederek, “Hatay’ın su ihtiyacı nedeniyle bunu daha erken aldık. 31 Temmuz itibarıyla ovaya su verilmeye başlandı” dedi.
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Murat Acu, “Kılavuzlu Sulaması Projesi kapsamında 30.07.2018 tarihinde kademeli olarak İslahiye Karasu Kanalına su aktarılmasına başlanmış olup, Hatay ili Hassa ve Kırıkhan ilçelerinde ekilmiş olan toplam 40.000 dekar zirai arazide 1. ve 2. ürünün sulanması sağlanacak” derken, bu açıklama ardından su verilme işlemine başlanması, ‘sulama’ ve ‘taşkınlar’ konusunda sıkıntılar yaşayan bölge üreticilerini memnun etti.
Orta Ceyhan Menzelet Kılavuzlu Projesi’nin Hatay, Kahramanmaraş ve Gaziantep illerini kapsayan çok maksatlı büyük bir havza projesi olduğunun altını çizen DSİ Genel Müdürü Murat Acu, “Projenin tamamlanması ile beraber, 1.060.910 da tarım arazisinin sulanması ve 72.000 da arazinin de taşkından korunması sağlanacak” şeklinde konuştu.
Hatay, Kahramanmaraş ve Gaziantep’i kapsayan Proje, büyüklüğü nedeniyle GAP Eylem Planına dahil edildi ve çalışmalar da bu kapsamda sürdürülüyor. 3 ili içine alan geniş kapsamlı bir proje olması nedeniyle kısım kısım ihale edilen Proje’de hangi aşamaya gelindiğinin en net karşılığı ise DSİ Genel Müdürü Murat Acu tarafından kamuoyuna şöyle duyuruldu:
“Kılavuzlu Sulaması Projesi kapsamında, 31 Ağustos Salı gününden itibaren kademeli olarak İslahiye Karasu Kanalı’na su aktarılmasına başlanmış olup, Hatay ili Hassa ve Kırıkhan ilçelerinde ekilmiş olan toplam 40.000 dekar zirai arazide 1. ve 2. ürünün sulanması sağlanacak.”
Amik Ovası’nın Hassa ile Kırıkhan bölgesindeki tarlalara sulamaya başlanması gelişmesi sonrası açıklama yapan Milletvekili Hüseyin Şanverdi ise şunları söyledi:
“Hey Maşallah! Suyun güzelliğine bakar mısınız. Amik Ovamıza bereket akıyor. Çiftçilerimize hayırlı uğurlu olsun.”
Bu arada, Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birlik Başkanı Kadir Teksöz de gelişmeyi, “Kahramanmaraş’tan Amik Ovamıza gelen Su hayattır. Teşekkür ediyoruz. Çiftçilerimize hayırlı olsun” şeklinde değerlendirdi. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ