Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,54 / Satış: 8,57
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Oxfordlu Kadın Hukukçu, Antakyalı…

Oxfordlu Kadın Hukukçu, Antakyalı…
  • 12.08.2020
  • 1.883 kez okundu

Antakyalı BERİL BOZ, Türkiye’de Hukuk eğitimini tamamladıktan sonra, New York Eyalet Barosu sınavını kazanarak ABD’de Avukatlık hakkı kazandı, şimdi de OXFORD Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

Antakyalı Maden Mühendisi Hasan Safi Boz’un kızı Beril Boz, çocukluk hayali olan hukuk eğitimini başarıyla tamamlarken, çoğu meslektaşının aksine sadece Türkiye ile yetinmedi, New York Eyalet Barosu’nun sınavlarını da geçerek ABD’de Avukatlık ruhsatını almayı başardı.
Şimdilerde Oxford Üniversitesi’nde doktora yapan Antakyalı Hukukçu Beril Boz, başarısının sırrını çok çalışmak olarak açıklıyor. Nişantaşı Anadolu Lisesi’nden mezun olan Beril Boz, 2009 yılında, adalet duygusuna verdiği önem nedeniyle, çocukluk hayalini gerçekleştirmek üzere Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin yolunu tuttu. Derslerindeki başarısı nedeniyle kısa süre içinde farkını ortaya koyan Boz, Fakülte’den “Yüksek Onur Öğrencisi” unvanıyla mezun oldu.
Hukuk mezunu Beril Boz, almaya hak kazandığı, akademik başarı gerektiren ve akademide çok prestijli bir burs olan Fulbright bursuyla gittiği ABD’deki IVY Lig üyesi University of Pennsylvania’da Hukuk Yüksek Lisansı’nı tamamladı. Hukuk mesleğinde emin adımlarla yükselen Boz, İstanbul Barosu yanı sıra 2014 yılında New York Eyalet Barosu’nun sınavlarını geçti ve iki ülkenin Avukatlık ruhsatına sahip olmayı başardı. Mezun olduğu üniversiteyi bırakmadı.
Yaklaşık altı yıldır ticari dava ve hukuk danışmanlığı ile mesleğini yapma şansı bulan Boz, şimdilerde, İngiltere’deki Oxford Üniversitesi’nde “Kişisel Verilerin Korunması Hukuku” alanında doktora yapıyor. Hukuk eğitimi gören öğrencilere de faydalı olmak isteyen Boz, mezun olduğu üniversitedeki Birleşmiş Milletler Eğitim ve Araştırma Enstitüsü’nün (CIFAL) çatısı altında faaliyet gösterecek toplum ve teknoloji laboratuvarının kuruluşunda da yer aldı.
Başarısını çok çalışmaya bağlayan Boz, amaçlarının, toplumun her kesiminin gelişen teknolojiler ve bunların toplumsal etkileri üzerinde farkındalığının arttırılması ve ileri seviye çalışma gruplarıyla araştırma projeleri yapılıp bunların kamuoyu ile paylaşılması olduğunu söyledi.
Üniversitede çok kaliteli bir eğitim aldığını, yurtdışındaki önemli enstitülerde hocalık yapan kişilerle bir araya gelme şansına sahip olması nedeniyle farklı hukuk sistemlerindeki benzer konuları inceleme fırsatı bulduğunu dile getiren Boz, şunları söyledi:
“Özellikle gelişen teknolojilerle paralel olarak, bildiğimizi sandığımız birçok kavram tekrar sorgulanıyor ve araştırılıyor. Bu anlamda Hukuk Felsefesi ve teorik derslerin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bununla beraber, uluslararası başarı adına, eğer imkanları varsa, Hukuk Bölümü öğrencilerinin yabancı dil eğitimi almalarını da tavsiye ederim.
Teknolojik araçlar, hayatımızın büyük bir parçasını oluşturuyor. Kişisel verilerin önemi, gün ve gün artıyor. İnsanların, hangi bilgileri, hangi amaçlarla ve kimlerle paylaşacağı konusunda bilgi ve kontrol sahibi olması çok önemli. Kişisel verilerimizi paylaşmadan önce, mutlaka bunun amaçlarını, hangi kişi veya kurumlara aktarılabileceğini, ne kadar süre muhafaza edileceğini, otomatik karar alma mekanizmalarına maruz bırakılıp bırakılmayacağımız gibi birçok konuda bilgi talep etmeliyiz, sorgulama yapmalıyız.”
Hukuk Fakültesi mezunu Beril Boz gibi birçok mezun verip önemli yerlerde görev almalarıyla gururlandıklarını söyleyen Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı ve IGUL Direktörü Prof. Dr. Feridun Yenisey, hukuk eğitiminde uygulamanın çok önemli olduğunun altını çizerek şunları söyledi:
“Bundan sonraki hukuk eğitimi ve hukuk uygulaması sanal olacak. Öğrencinin de sanal ortamda hukuku öğrenmesi gerekiyor. Sanal döneme uygun hukukçu yetiştirmek üzere, özel yapılandırılmış bir bina yapıyoruz. Bunun için teknoloji ile donatılmış sınıflara ihtiyacımız var. O sınıf, bir laboratuvar gibi olacak. İlk giriş katında mutlaka uzlaştırma çalışmalarına uygun yapmamız gerekiyor. Halkla bütünleşmesi gerekiyor, üniversitenin. Bu klinik çalışmaların anlamı şu… Bir insan, bir hukuki problemi olduğu zaman, gelip Hukuk Fakültesine sorabilmesi gerekiyor. Buna, klinik çalışma diyoruz. Bu yüzden, en alt katta odalar yapılacak ve o odalara Avukatlar oturtacağız. Öğrencilerle beraber, o Avukatlar halka bilgi verecekler. Vatandaşlarımızı, adliyelere gitmeden önce her konuda bilgilendireceğiz. Böyle bir model içerisindeyiz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ