Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Oyak’tan İskenderun’a 1,8 Milyar Tl’lik Yatırım

Oyak’tan İskenderun’a 1,8 Milyar Tl’lik Yatırım
  • 29.12.2020
  • 1.283 kez okundu

Türkiye’nin en büyük mesleki emeklilik fonu Oyak, Hatay’ın İskenderun ilçesindeki hayata geçireceği karbon siyahı üretim tesisiyle, Türkiye’nin yıllık 220 bin tonluk yurt içi karbon siyahı ihtiyacını karşılayacak. OYAK’ın bu hamlesiyle, yıllık 300 milyon dolarlık ithalatın önüne geçilecek.

Oyak Sentetik Karbon Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin, 1,8 milyar liralık yatırımla Hatay’ın İskenderun ilçesinde kurmayı planladığı karbon siyahı üretim tesisi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından proje bazlı devlet teşviki kapsamına alındı.
Oyak, lastik sanayi başta olmak üzere, kauçuk ve boya endüstrisi ile özel elektronik ürünler gibi pek çok alanda kullanılan karbon siyahı üretimi için, dünyanın en büyük altıncı karbon siyahı üreticisi olan Tayvanlı International CSRC Investment Holdings Co. ile ortaklık kurmuştu. Yeni tesisin, Türkiye’nin yıllık 220 bin tonluk yurt içi karbon siyahı ihtiyacını karşılayabileceği, bu ham maddenin, yurt içinde 260 milyon dolarlık pazar hacmi bulunduğu belirtilmişti. Oyak’ın, bu yatırımla beraber ithalatı sıfırlayabileceği, cari açığı azaltırken, ihracat potansiyeli ile ülke ekonomisine ve dış ticarete katma değer sağlayacağı duyurulmuştu.
-YATIRIM SÜRESİ-
Oyak’ın, devlet yardımı almayı hak ettiği karara göre, geçen Eylül ayında inşaatına başlanan karbon siyahı üretim tesisi yatırımının süresi 3 yıl olarak belirlendi. Türü, “komple yeni yatırım” olarak belirlenen projede, sabit yatırım tutarının 1 milyar 874 milyon 138 bin 65 lira, ilave istihdamın 303 ve nitelikli personel sayısının 40 olması öngörülüyor. Yatırım süresi sonunda, yılda 220 bin ton karbon siyahı üretilmesi planlanıyor. Karar kapsamında, yatırım projesi için gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, KDV iadesi, vergi indirimi, azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıl sigorta primi işveren hissesi desteği, 10 yıl gelir vergisi stopajı desteği, azami 40 milyon lira nitelikli personel desteği ve işletmeye geçiş tarihinden itibaren 10 yıla kadar, 75 milyon lirayı aşmamak üzere, enerji tüketim harcamalarının yüzde 50’sini kapsayacak enerji desteği gibi yardımlardan faydalanılabilecek.
-STRATEJİK-
Oyak’ın, yatırımlarını stratejik sektörlerde konumlandırdığını belirten Oyak Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, şu bilgiyi verdi:
“Dünyada, 13,5 milyon ton taleple pazar büyüklüğü 14 milyar dolara yaklaşan karbon siyahı, Türkiye’nin, yüzde yüz dışa bağımlı olduğu bir alan. Asya ve Amerika’da sekiz üretim tesisi olan, dünyanın en büyük altıncı karbon siyahı üreticisi Continental Carboun’un hakim şirketi International CSRC Investment Holdings Co. Ltd. ile yaptığımız işbirliği, ülkemize, gerek yeni teknoloji kullanımı gerekse istihdam anlamında büyük bir katma değer sağlayacak. Özellikle demir çelik sektöründeki faaliyetlerimiz ile entegre hareket edeceğimiz, hızla büyüyen bu sektörde yüksek kalite performansında tesislere ihtiyaç olup, bu fabrika, ortağımızın uluslararası tecrübe ve bilgi birikimiyle, gerek enerji geri kazanımı gerekse emisyonlar açısından ileri çevre koruma sistemleri ile donatılacak. Yerli sanayicilerimize hammadde tedarikinde önemli fırsatlar yaratacak olması bir yana, ihracat potansiyeliyle Türkiye’yi bu alanda stratejik bir noktaya taşıyacak.
Stratejik sektörlerde konumlanarak ve uluslararası işbirlikleriyle, küresel ekonomi dünyasındaki yerimizi güçlendiriyor, uluslararası piyasalara güven vermeye devam ediyoruz. Üyelerimizin birikimlerini doğru hamlelerle değerlendirirken, dünyanın gözdesi olan yabancı firmaları ülkemize çekerek milli ekonomiye katkı sağlamayı sürdüreceğiz.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ