Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18

OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu…

OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu…
  • 22.11.2017
  • 2.254 kez okundu

Akdeniz Bölgesi Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Yönetici ve üyeleri, Antakya’da sektörün sorunlarını ve geleceğini konuştu:

Bakanlık istiyoruz

OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, dünkü toplantıda 2023 hedeflerini de açıkladı.

Kısa adı OYDER olan Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği üyesi Akdeniz Bölgesi Bayileri dün 34. Bölge Toplantısı’nı Antakya’da gerçekleştirdi. Toplantıda açıklamada bulunan Dernek Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, Bakanlık kurulmasını gerektirecek kadar sektörün devasa sorunları olduğunu, ısrarla ve sabırla çözümler için çalışıldığını anlattı.
Hatay BŞB Meclis Salonu’nu dolduran yaklaşık 400 civarındaki yetkili satıcı katılımcıya, önce ev sahibi Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Gastronomi Şehri’ olma ve ‘EXPO 2021’ başarılarının anlatıldığı slaytlı bir sunum gerçekleştirildi. Sunumun ardından, Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş tarafından bu süreci anlatan bilgiler verildi.
OYDER Genel Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, başarılarından ötürü Başkan Savaş’ı tebrik ederken, sözü de sektörün sorunları ile geleceğine getirdi.
-KDV VE ÖTV-
975 Plaza, 70 bin istihdam ve 30 milyarlık yatırım ve ticaret hacmi ile otomotiv sektörü pazarlamacılığında üreticiler le tüketiciler arasında köprü olduklarını söyleyen Şahsuvaroğlu, yeni dönemde 2018 yılı Nisan ayında “Yeni Dönem Otomotiv Perakendeciliği” panelini İstanbul’da düzenleyecekleri bilgisini verdi, Hatay’ın ardından 35. Toplantıyı ise Erzurum’da yapma kararı aldıkların bildirdi. OYDER bünyesinde 30 yaş altı sektörde ‘GENÇ OYDER’ yapılaşması altında bir kadro oluşturulduğunu ve kamuda 8 Bakanlık ile sektörle ilgili konuların görüşüldüğünü anlatan Murat Şahsuvaroğlu, sektörün ithalat-ihracat dengesinde ihracat yüksekliği ve fazlalığı ile ekonomiye önemli katkıları olduğu bilgisini verdi. Avrupa Birliği’nde 7 olan otomobil yaşı ortalamasının Türkiye’de 13 olduğunu katılımcılarla paylaşan ve bu oranın geriletilmesi gerektiğini söyleyen OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, ülkemiz genelinde halen 21 milyon 940 bin 757 motorlu araç bulunduğunu anlattı. Otomotiv sektörü sorularını, “Kazançsızlık, Hedef Baskısı- Marka Birleşmeleri, Filo Turları ile Hasar” ana başlıkları altında sıralayan OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, çözüm bekleyen sorunlar arasında önceliğin, % 18 olan KDV’nin geriletilmesi ile ÖTV’deki yüksek zamların önüne geçilmesi olduğunun altını çizdi.
-2023 HEDEFLERİ-
Sunumunda, 2023 yılı hedeflerini, “Otomotiv Strateji Belgesi, AB’de veri oranlarının yakalanması, dünyada üretim verilerinde Çin’in önceliği ve ilerlemesi, otomotiv sektöründe satışların batıdan doğuya doğru kayması ile 2.el atışlarında gelişmeler” ana başlığı ile sıralayan OYDER Genel Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, Avrupa Birliği’nde her 1000 kişiye 487 araç düşerken, yani her iki kişiden 1’inde otomobil bulunurken, Türkiye’de ise bu oranın ‘1000 kişiden 148 kişide araç’ şeklinde karşılarına çıktığını ifade etti ve bu oranı arttırmanın önemine işaret etti.
Antakyalı otomotiv sektörünün önde gelen isimlerinden Günay Otomotiv sahibi Halef Günay’ın, organizasyondan toplantının düzenlenmesine ve konuklarına ağırlanmasına kadar her konuda ilgilendiği OYDER’un dünkü toplantısında, daha sonra ekonomist ve sektörün uzmanlarından iki isim, Barış Özkan ile Dr. Artunç Kocabalkan birer sunum gerçekleştirdi. Özkan ve Kocabalkan, sunumları ile sektörün geleceğini, sorunları ile çözümlerini masaya yatırdı. -Cemil Yıldız-

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ