Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,43 / Satış: 6,46
€ EURO → Alış: 7,08 / Satış: 7,11

“Özgecan Aslan’ı Unutmadık”

“Özgecan Aslan’ı Unutmadık”
  • 12.02.2020
  • 2.869 kez okundu

Arsuz CHP’li Kadınlardan “Kadına Şiddete” Tepki:

Arsuz CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Leman Yılmaz, ölümünün 5. Yıldönümünde, Özgecan Aslan olayının kadına şiddeti anımsattığını kaydederek, toplumun tüm katmanlarıyla buna karşı çıkması ve tepki göstermesi gerektiğini savundu.
Arsuz CHP İlçe Kadın Kolları Yönetimi adına açıklama yapan Başkan Leman Yılmaz, “Bahar çiçeği gibi taptaze bir fidandı, Özgecan” başlığıyla kaleme aldığı yazısında şunları kaydetti:
“Topluma yararlı çağdaş bir kadın olabilecekken, kadına yönelik şiddetin sembolü haline geldi, Özgecan Aslan. Anısına heykeller dikildi, filmler çekildi, parklar ve anıtlar yapıldı, yürüyüşler düzenlendi. Hepimizin ortak dileği, Özgecanlar ölmesin idi. Her 11 Şubat’ta, yüreklerimiz, şiddete uğrayarak ölen kadınlarımız için yanıyor.
Toplumun her kesimine sinen şiddet, fiziksel olarak güçsüz görülen çocuklar ve kadınlar üzerinde yoğunlaşıyor. Cumhuriyet değerlerinden, cumhuriyet felsefesinden uzaklaştıkça, insani değerler sistemi yozlaştıkça, kadın ve çocuk, kimsesiz kalmaktadır. Ülkemizde çağdaş bir toplum olmamızı sağlayan bilimsellik ve laiklikten, halkçılık ve devletçilikten uzaklaştıkça, toplumu bir arada tutan yapı taşları zarar görmektedir.
Medya üzerinden topluma sunulan bireyci, çıkarlar üzerine kurulan, maddi değerleri öne çıkaran yaşam felsefesi insanları yalnızlaştırıp, bireyselleştirmektedir. Aile değerleri hafife alınmakta, insani değerler göz ardı edilmekte, insanın insana sevgi ve saygı ile yaklaşımı alay konusu olmaktadır.
Şiddet, tüketim, gericilik ve bölücülüğü besleyen kapitalist zihniyete karşı, bütün kadınlar, toplumda birlikte güç yaratarak buna karşı koyabiliriz. Ülkemizin çağdaş cumhuriyet değerlerinin, emperyalizm tarafından içeride ve dışarıda saldırıya uğradığı, ateşle sınandığı bu zor günlerde, kadınların farkındalığına, birlik ve beraberliğine her zamankinden daha fazla gereksinim vardır. Şiddete karşı mücadele, ancak örgütlü olmakla mümkündür. Bunun için de vatan ve millet sevgisi taşıyan, Atatürkçü değerlerle mücadele eden tüm kadınları, cumhuriyet devrimlerine sarılmaya davet ediyoruz.”-Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ