Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,57 / Satış: 6,59
€ EURO → Alış: 7,21 / Satış: 7,23

Öztürk: Hedefimiz, Defne’de kadını hak ettiği yere ulaştırmak

Öztürk: Hedefimiz, Defne’de kadını hak ettiği yere ulaştırmak
  • 06.03.2018
  • 659 kez okundu

Defne Kent Konseyi Kadın Meclisi, etkinlikleriyle farkındalık yaratıyor

Başkanlığını Av. Bedi Öztürk’ü yaptığı Defne Kent Konseyi Kadın Meclisi, hayata geçirdiği etkinliklerle toplumda farkındalık yaratıyor, konu başlıklarıyla da amacına ulaşıyor. Geçtiğimiz hafta sonunda, yine Defne Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin organizesinde düzenlenen “Meme Kanserinden Değil Geç Kalmaktan Kork” konulu etkinlik yoğun bir katılımla gerçekleşti, kadınlar, meme kanseri konusunda bilinçlendirildi.
Av. Öztürk, etkinlikte yaptığı konuşmada, Defne Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin amacının; Defne’nin bilimsel, sanatsal, sosyal ve kültürel hayatında rol almalarını, kent yönetimine aktif olarak katılımlarını, kendilerini ve kentle ilgili sorunların çözüm süreçlerinde aktif rol almalarını sağlamak olduğunu bildirdi. Hedeflerinin, Defne’de kadını hak ettiği yere ulaştırmak, siyasal ve sosyal hayata, üretim hayatına en üst seviyede katabilmek ve kadınların sağlık, eğitim hukuk ve çevre konularındaki sorunlarına ışık tutabilmek olduğunu söyleyen Av. Öztürk, kadının toplumun tüm alanlarında etkin rol almasının önemine değindi ve “Böylece kendisinin ve toplumun yaşam kalitesi artacak ve yetiştirdiği sağlıklı nesiler bizleri çağdaş geleceğe götürecektir. Bu hedeflerimiz doğrultusunda etkinliklerimizden birini daha gerçekleştirmekteyiz ve emekçi tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyoruz” dedi.
Ülkemizde kadın vahim durumda …
Ülkemizde kadın hakları konusunda gün geçtikçe geriye doğru gidildiğini söyleyen Av. Öztürk, şunları dile getirdi: “Bütün istatistiksel veriler ülkemizde kadının çok vahim bir durumda olduğunu göstermektedir. Türkiye kadına, kadına yönelik şiddet ve ayrımcılık konusunda dünyada en geri ülkeler arasında yer almaktadır. Kadınların eşit haklara sahip olduğunun yasalarda yazılı olması bir önem taşımamaktadır. Eşit hakların yaşama geçirilmesi için kararlı bir devlet politikası olması gerekmektedir. Şiddetin ve ayrımcılığın önlenebilmesi için devletin tüm kurumları ile birlikte sivil toplum örgütlerinin ve eğitim kurumlarının işbirliği içerisinde politikalar geliştirmesi ve uygulaması, şiddet ve ayrımcılıkla mücadeleye yönelik hukuki değişikliklerin yapılması ve etkin bir şekilde uygulanması, kadınların çalışma hayatına ve siyasete katılımlarının sağlanması, etkin ve örgütlü bir şekilde kadınların eğitilmesi ve bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Kadınların eşit haklara sahip olması, ülke yönetiminde, ülke yönetiminde ve toplumsal yaşamda daha fazla yer alması halinde ülkemiz daha aydınlık daha güçlü daha ileri daha modern daha demokrat olacaktır.
Ülkemizde kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri gün geçtikçe artmaya devam etmekteyken maalesef ülkemizin diğer kanayan yarası ve bizleri derinden üzen çocuk istismarı da gün geçtikçe artmaktadır. Kadına yönelik şiddeti ve çocuk istismarını kınıyor, bu konuda gerekli önlemlerin alınmasını, yasal düzenlemelerin yapılmasını ve toplumu derinden yaralayan bu üzücü durumların yaşanmamasını diliyoruz.”
-Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ