Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,39 / Satış: 7,42
€ EURO → Alış: 9,00 / Satış: 9,03

Pandemi, Mağduriyetten Öte İşçileri Yok Etti…

Pandemi, Mağduriyetten Öte İşçileri Yok Etti…
  • 04.05.2020
  • 11.426 kez okundu

Milletvekili Topal, vatandaşın sorununu çözmenin hükümetin asli görevi olduğuna vurgu yaptı.

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a iletilmek üzere TBMM Başkanlığı’na verdiği önergede, işçilerin sorunlarını gündeme getirdi. Milletvekili Topal, pandeminin, toplumun her kesimini mağdur ettiğini, ancak İşçileri, ekonomik olarak mağduriyetten öte yok ettiğini vurguladı.
İşsizlik, temel sorunların başında geliyor…
Milletvekili Topal, yaşanan pandemi ve ekonomik kriz nedeniyle, çalışan kesimin çok ciddi anlamda ekonomik sorunlarla karşı karşıya kaldığını ifade etti, vatandaşın sorununa çözüm üretmenin Hükümet’in asli görevi olduğunu bildirdi.
Bu konuda birçok önerge verdiğini hatırlatan Milletvekili Topal, Bakan Pekcan’a ve Bakan Selçuk’a yönelttiği soru önergesinde şunlara yer verdi:
“Uzun yıllardan beri, Türkiye’nin temel sorunlarının başında işsizlik gelmektedir. Özellikle son yıllarda artan genç ve eğitimli işsizlik oranı, toplumsal dinamiklerimiz açısında ciddi bir problem olarak, sorunlar sıralamasında ilk sıraya yerleşmiştir. İzlenen ekonomik politikalar, özellikle genç işsizliğin kronikleşmesine neden olmuştur. Küresel salgının önümüze koyduğu bir başka gerçekse, yurtdışında çalışarak ülkeye katkıda bulunan işçilerimizdir. Özellikle Ortadoğu ülkelerinde çalışan vatandaşlarımızın önemli kısmı da işini kaybederek ülkemize döndü. Yurtdışı işgünün önemli bir kısmı, Hatay ilinde yerleşik vatandaşlarımızdan oluşmaktadır. Bu vatandaşlarımız, şimdi ciddi anlamda ekonomik sıkıntı ile karşı karşıya kalmışlardır. Pandemi, toplumun her kesimini mağdur etmiştir. Ancak İşçilerimizi ekonomik olarak mağduriyetten öte yok etmiştir.
Asgari ücret vergi dışı bırakılmalı…
Bu bilgiler ışığında, Pandemi dolayısı ile işini kaybeden işçi sayımız ne kadardır? Bunlarla birlikte, ülkemizin kayıtlı işsiz sayısı ne kadar olmuştur? İşsizlik ödeneği veya kısa çalışma ödeneği olarak, kaç işçimize ödeme yapılmaktadır? Bu rakamlar ne kadardır? Örneğin, asgari ücretle çalışan bir işçimiz ne kadar ödenek alacaktır? Bu ödemelerin süresi ne kadar olacak? 4 kişilik bir aile için yapılan ödeme, açlık sınırının altında mıdır? Böyle ise, aileyi korumakla görevli olan bakanlığınız ne gibi tedbirler alacak?
Pandemi süresi boyunca, işçilerimizin büyük bir borç altına girecekleri kaçınılmaz gerçektir. Süreci takip eden çalışma döneminde, asgari ücreti vergi dışı bırakmayı Bakanlık olarak düşünüyor musunuz? Böyle bir çalışma yapacak mısınız? Emeklilik yaşını da dikkate alarak, asgari ücretli vatandaşlarımızın SGK primlerinde indirim yapmayı düşünüyor musunuz? Yani ortalama 45 yıl prim ödemekle yükümlü bir vatandaşımız, 44 yıl ödese ne olur? Ekonomiye nasıl bir yük getirir? Bununla ilgili bir çalışmanız var mıdır?
Yurt dışından salgın nedeniyle ülkeye işçi yurttaşlarımız için ne yapacaksınız? Bu ailelere destek vermeyi düşünüyor musunuz? Geldikleri ülkelere dönüşleri için ilgili ülkeler nezdinde bir girişimiz olacak mı? Özellikle genç işsizliğe yönelik olarak, Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır? Aileyi korumakla yükümlü olan Bakanlığınız, bu dönemde hiçbir çalışanı olmayan ailelere yönelik hangi koruyucu tedbirleri aldı? Bunlar nelerdir? Türkiye’nin, istihdam yaratan önemli sektörlerinin başında ayakkabıcılık sektörü gelmektedir. Son yıllarda önemli atılım yapan sektör, üretiminden, son tüketiciye kadar oluşan zincirde özellikle genç işçilerimize, yarı zamanlı çalışan öğrencilerimize, ciddi katkı sağlamaktadır.
Ayakkabıcılık sektörü sıkıntıda…
Ancak sektörün bir başka sıkıntısı, yarı zamanlı çalışanın çok oluşu nedeniyle, kayıt dışı işçiliğin yoğun olduğu sektörlerin başında gelmektedir. Bu durum, çalışanların, işsizlik fonu veya kısa çalışma ödeneği gibi haklardan yararlanmalarına olanak vermemektedir. Dolayısı ile sektör, hem işveren açısından hem de çalışanlar açısından çok ciddi sıkıntı içerisindedir. Bu olağanüstü koşulların dikkate alınması, öncelikle çalışanlar açısından hayati önem arz etmektedir.
Bu bağlamda, ayakkabıcılık başta olmak üzere, sosyal güvenceden yoksun olan ve aynı zamanda işsiz kalan işçilerimiz için ne gibi önlemler alındı? Bu işçilerimiz, kısa çalışma ödeneğinden faydalandırılabilir mi? İşsiz kalan kayıt dışı işçilerin ailelerine her hangi bir yardım yapılıyor mu? Bu işçilerimizin kayıt altına alınması için, işyerlerine geçmişe dönük yaptırım uygulamamak kaydıyla bir çağrı yapacak mısınız? Bakanlığınız, bu hususta esnaf ve meslek odaları ile bir çalışma yapıyor mu? Ticaretten sorumlu bir kurum olarak, faaliyeti durdurulan işyerlerine destek için fon benzeri bir kaynak oluşturmayı veya hükümete önermeyi düşünüyor musunuz?”  Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ