Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,43 / Satış: 8,47
€ EURO → Alış: 9,93 / Satış: 9,97

Pandemi Sürecinde Bize Bu Mağduriyet Yaşatılmasın

Pandemi Sürecinde Bize Bu Mağduriyet Yaşatılmasın
  • 15.09.2020
  • 366 kez okundu

Defne’nin Geleceği Platformu, kötü koku yaydığını belirttikleri arıtma tesisinin derhal kaldırılmasını istedi

Defne’nin Geleceği Platformu, Turunçlu Mahallesinde yer alan arıtma tesisinin kötü kotu yaydığını bir kez daha yetkililere hatırlattı, pandemi sürecinde, bu mağduriyetin kendilerine yaşatılmamasının gerekliliğine vurgu yaptı.
“Yeter artık” başlığıyla yapılan açıklamada şunlara yer verildi: “Yıllardır, sağlıklı bir çevrede yaşamamıza engel olan, halk sağlığı üzerinden olumsuz etkileri olan, ekolojik dengeyi bozan atıksu arıtma tesisinin Turunçlu mahallemizden kaldırılması için mücadele veriyoruz. Sağlık üzerindeki olumsuz etkiler ve koku oluşumu sebebiyle, bütün yasal mevzuatlarda yerleşim yerlerinden uzakta yapılması öngörülen tesis, bizim binalarımıza komşu durumdadır. Bütün atıksu arıtma tesisleri, hangi teknolojiyle yapılırsa yapılsın, çalışma esnasında koku üretirler Etrafa yayılan metan gazı, bitki örtüsüne dahi zarar verir.
Sağlıklı bir çevrede yaşamak haktır …
İstanbul’da son teknolojiyle yapılmak istenen, tamamen yerin altında gömülü olarak planlanmasına rağmen, çevre mühendisleri odasının ekolojik dengesi bozacağı gerekçesiyle olumsuz rapor vermesi ve yerleşim alanlarından uzakta yapılmasını önermesiyle büyükşehir belediyesi tarafından iptal edilmiştir. Yeni teknoloji diye sunulan membran tesislere, üretici firma yedi yıl ömür biçmektedir. Sonrasında değiştirilmesi gereken membranlar, İller Bankası raporuyla tehlikeli atık olarak değerlendirilmektedir.
Bütün bunların ışığında, yerel seçimler öncesinde Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın halka verdiği sözü tutmasını, tesisin Turunçlu mahallemizden kaldırılmasını, bu alanın Defne ilçemize halkımıza çocuklarımıza kent parkı olarak kazandırılmasını bekliyoruz. Bunun için mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz. Sağlıklı bir çevrede yaşamak haktır.” -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ