Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,86
€ EURO → Alış: 7,68 / Satış: 7,71

Paniğe kapılmadan…

Nabi İnal
Nabi İnal
  • 13.03.2020
  • 295 kez okundu

Çin’de görülen ve kısa sürede hemen hemen tüm dünyayı saran korona virüsü sonunda ülkemizde de görüldü.

Salı günü akşamı sağlık bakanının geç saatlerde yaptığı açıklama ile yurt dışından gelen bir yolcuda korona virüsü tespit edildiği bildirildi. Böylece ülkemizde bu virüsle ilgili olarak kırmızı renge boyandı.

Bakanın açıklamasından sonra kısa süre bir panik havası yaşandı. Hatta okulların tatil edilmesi konusu bile gündeme geldi. Ancak şu ana kadar okulların tatil edilmesi ile ilgili alınmış bir karar bulunmamaktadır.

Dünya sağlık örgütü bu virüsü Pandemi (küresel salgın) olarak tanımladı ve ilan etti.

Bu virüsün bulaştığı hastalarda, gereken tedavilerin yapılmasına rağmen bazı ölümlerin gerçekleştiği medyaya yansıyan haberlerden, yetkililerin yapmış olduğu açıklamalardan öğrenilmektedir.

Hangi hastalık olursa olsun, vücuda girdikten sonra bazı tahribatlar yapacak, bazı ölümlere de neden olabilecektir.

Bu gerçeği hatırdan çıkarmamak gerekir.

Bu virüsün dünyaya yayılmasından uzunca bir süre sonra, ülkemizde bir hastada pozitif çıkan tahlil sonucu virüsün varlığı anlaşılmış ise de, bu güne kadar böyle bir virüse rastlanmamış olması da bu konuda alınan önlemlerin bir sonuç verdiği doğrultusundadır.

Salı günü akşamından itibaren kısa sürelide olsa büyük bir panik havası yaşanmıştır.

Özellikle batı ülkelerine yapılan uçak seferlerinin iptal edilmemesi, yine batı ülkelerine açılan sınır kapılarının kapatılmaması sonucu, her an bu virüsün ülkemize de gelebileceği ve bazı kişilerde olumsuz sonuçların meydana gelmesine neden olabileceği yazılmakta, çizilmekte ve söylenmekte idi.

Alınan önlemler sonucu, ülkemize bu virüs çok geç girmiş ve şu ana kadar herhangi bir tahribat oluşturmamıştır.

Korona virüsünün elbette ki olumsuz bazı etkileri söz konusu olabilecektir.Bunu böylece bilmek ve buna göre de gereken önlemleri almak zorunludur.

Bu doğrultuda sağlık bakanlığı yetkililerinin de gereken önlemlerin alınması için gösterdiği çaba, yaptığı bilgilendirme ve bunun sonucu olarakta bu virüse karşı mücadele etme yolunda çalışmalar hızla devam ettirilmiştir.

Öncelikle bir hususu belirtmekte yarar görüyoruz:

Hangi hastalık olursa olsun, eğer gereken önlemler alınmaz, gereken tedavi uygulanmaz ve gereken bakım yapılmaz ise olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Korona virüsü de buna bir örnektir.

Eğer gereken önlemler alınmaz, gereken tedavi uygulanmaz ve bize hiçbir şey olmaz anlayışı ile hareket edilirse doğuracağı olumsuz sonuçlar artabilir.

Bu nedenle de paniğe kapılmadan, felaket tacirliğine soyunmadan, sağduyu ile hareket etmek, yetkililerin uyarılarına kulak vermek, alınması istenen önlemleri almak suretiyle, bu virüsün oluşturacağı tahribatı ortadan kaldırmak, yada en aza indirmek mümkün olacaktır.

Önemli olan paniğe kapılmamak, etrafı telaşa vermemek ve alınması gereken önlemleri aksatmadan almak suretiyle bu virüs salgınını da en az zararla atlatma yoluna girmektir.

Kışın sonuna gelinmiştir. Havalar ısındıkça bu virüsün de yok olacağı bilimsel bir gerçektir.

Bu nedenlerle önemli olan, tüm dünyayı saran ve bu arada ülkemize de gelmeyi ihmal etmeyen korona virüsünün tahribatını önleyebilmek için, sağduyu ile hareket etmek ve virüsü yok etmek için her türlü tedbiri almaktır.

Birkaç gündür herkesi telaşa sevk eden bu virüsün, gereken önlemler alındığı takdirde, fazlaca korkulacak ve paniğe sebebiyet verecek bir durum yaratabilecek güçte olmadığını anlamak ve bu bilinçle hareket etmek suretiyle ortamın yatışmasını ve bu kriz niteliğindeki virüs salgınından da en az zararla kurtulabileceğimizi hatırdan uzak tutmamak gerekir.

Bir kez daha hatırlatıyoruz: Telaşa ve paniğe gerek yok….

[email protected]

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ