Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,63 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

Parayı veren düdüğü çaldı

Parayı veren  düdüğü çaldı
  • 29.08.2020
  • 2.069 kez okundu

Antakya’da, Mesleki Eğitim Merkezi kurulması kararı alındı. Maliyeti 20 Milyon Lira olan merkez için DOĞAKA 15 milyon TL destekte bulunurken, geriye kalan 5 Milyon Lira’yı Antakya’da veren bir hayırsever ya da kurum olmadığı için, olayı fırsat bilen AKP Milletvekili Abdulkadir Özel lobi faaliyetlerinde bulundu, İskenderun OSB ve İSTE’yi devreye soktu, 5 Milyon Lira ve arsa bulundu, ardından da yatırım İskenderun’a kaydırıldı.

Hatay Valiliği’nin Antakya ilçesinde yapmayı taahhüt ettiği Mesleki Eğitim Merkezi için gereken 5 Milyon Lira’yı bulmakta güçlükle karşılaşılınca, sanayi sektörü ve fabrikalar için nitelikli eleman yetiştirecek bu merkezin yapım adresi, Antakya yerine İskenderun oldu. Buna dair protokol de üç gün önce İskenderun’da imzalandı.
Edinilen bilgiye göre, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) aracılığıyla desteklediği 2019 yılı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında, destek almaya hak kazanan “Hatay Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Mesleki Eğitim Merkezi” yapım işi, gerekli 5 Milyon Lira bulunamaması üzerine, Bölge Milletvekili Abdulkadir Özel’in kurnazca yaklaşımı ve girişimleri sonrasında, İskenderun Organize Sanayi Bölgesi ile İskenderun Teknik Üniversitesi’nin parayı ve arsayı taahhüt etmesiyle İskenderun ilçesine kaydırıldı.
“Parayı veren düdüğü çalar” sözünün pratikte yaşama geçirilmesi ile benzeşen proje imza töreni, Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında, Çarşamba günü İskenderun’da gerçekleştirildi. Valilik İskenderun Çalışma Ofisi toplantı salonunda gerçekleştirilen imza törenine, Vali Doğan yanı sıra, Hatay Milletvekilleri Lütfi Kaşıkçı ve Abdulkadir Özel, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektör Vekili Tolga Depçi, Vali Yardımcısı Yusuf İzci, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, İskenderun Belediye Başkanı Mehmet Fatih Tosyalı, İskenderun OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Tosyalı ve ilgili kurum müdürleri katıldı.
İmza töreninde konuşan Vali Doğan, şu bilgiyi verdi:
“Bugün açıklayacağımız bu proje, 15 milyon TL’lik bir yatırım. Üçlü bir yapı oluşturduk. Genelde DOĞAKA’nın işlerinde eş finansman oluyor. Bir miktarını DOĞAKA karşılıyor, kalan kısmını ise ilgili kurum karşılıyor. Bu projede, 10 milyonu DOĞAKA’dan ve 5 milyonu da Valilik olarak biz vaat etmiştik. Ancak bu 5 milyonu Valilik olarak temin etmedeki zorluğu görünce de, ‘bir yapı oluşturalım ve bu yapı ile de bunu karşılayalım’ istedik.
Aslında Antakya’da bir yer hazırlamıştık. Yer orası olacaktı, ama 5 milyonu bulmada yaşadığımız sorun üzerine, İskenderun’a geldik. İskenderun’da, Sanayi ve Ticaret Odası ile İskenderun 1. OSB Müdürlüğü, ‘5 milyonluk finansmanı biz karşılarız’ dediler. İskenderun Teknik Üniversitesi de ‘biz yer veririz’ dedi. Sayın Abdülkadir Özel Vekilimiz de orada devreye girdi, sağ olsun. Bu şekilde bir birliktelik ile bunun yatırımını yapacağız. Yapacağımız Mesleki Eğitim Merkezi; İskenderun’da, Antakya’da, Hatay’ın geneli için sektöre eleman yetiştirecek. Sektörün en büyük sıkıntılarından bir tanesi, eleman bulmak. Bu vesile ile kurulacak merkezde ara elemanlar yetişip, sanayiye ve sektöre hizmet edecek.
Önemli, hayırlı bir işi çok uzun bir takip sonucunda çıkarttık. Hayırlı, uğurlu olsun. Bu projeler, çıkartılması çok zor işler. Altyapısını hazırlayıp, takip edip, yatırma hazır hale getirmek büyük çabalar gerektiriyor. Ben, emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”
Hatay Valiliği’nin yatırım programında yeri Antakya olarak gösterilen, ancak İskenderun’a kaptırılan “Mesleki Eğitim Merkezi” bünyesinde şu birimler yer alacak:
-Bilgisayar Destekli Çizim Atölyesi
-Doğalgaz Tesisatçılığı Atölyesi
-Enerji Sistemleri Atölyesi
-Filtre Atölyesi
-Drone ve Robotik Kodlama Sistemleri Atölyesi
-Gemi Bakım Onarım Atölyesi
4500 m2’lik alan üzerinde oluşturulacağı belirtilen Mesleki Eğitim Merkezi’nin projesi de, parası da hazır olunca, temelin, muhtemelen gelecek ay içinde atılması ve süreç içerisinde İskenderun sanayisine, fabrikalarına ve endüstrisine nitelikli eğitimli eleman yetiştirilmesi hedefleniyor.
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ