Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,76 / Satış: 7,79

Parkinson Hastalığı Hakkında…

Kudret Kuş
Kudret Kuş
  • 30.03.2018
  • 2.182 kez okundu

Parkinson hastalığı “motor sistem hastalıklar” adı verilen gruba ait, dopamin üreten beyin hücrelerinin kaybına bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Parkinson hastalığı, progresif (ilerleyici) bir hastalık türüdür ve hastalık ilerledikçe kişi yürüme, konuşma zorluğu yaşayabilir ve günlük ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayacak duruma gelebilir.

Bu şikayetlere dikkat!
Parkinson hastalarının en çok şikayet ettiği durumlar arasında yazılarının değişip, küçüldüğü, düğme iliklemek ve açmak gibi ince işlerde ve gece yatakta dönmekte zorluk çekmeleri yer almaktadır. Ayrıca oturdukları yerden kalkarken problem yaşama ve yürümeyi başlatmakta zorluk çekme, küçük adımlarla yavaş ve gövdesi öne doğru eğik yürüme, otururken veya ayakta hafif itilmeler ve tökezlemeler sonucunda öne, yana veya arkaya düşmeler sık görülür. Hasta yakınları hastanın yüzünün donuklaştığını, sesin hafif çıktığını, konuşmanın anlaşılmasının güçleştiğini ve konuşurken yüz hareketlerinin azalarak konuşmanın monotonlaştığını belirtirler.

Parkinson hastalığında bir elde başlayan titreme, bir elin ince hareketlerinde beceriksizlik, tutuklaşma ve yavaşlama, yürümenin yavaşlaması, vücudun öne doğru eğilmesi, yürürken bir elini sallamama ilk belirti ve yakınmalardır. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta Parkinson hastalığında görülen titreme eller dinlenir durumdayken yaşanır. Kural olarak bu klinik bulgular vücudun bir tarafında başlayıp, yavaş ve sinsi bir şekilde ilerleyerek zaman geçtikçe vücudun karşı tarafına yayılmaktadır.
Aynı zamanda Parkinson hastalığı zamanla hareket etmeyi zorlaştırarak basit fiziksel aktivitelerin dahi uzun sürelerde yapılabilmesine yol açar. Ardı sıra yapılan hareketlerde bir yavaşlık olur. Örneğin yürürken adımların küçülmesi ile birlikte hastalar bu durumu “sanki ayaklarım yere yapışmış gibi” olarak tanımlamaktadır. Ayrıca kasların sertleşmesi nedeniyle hareket kabiliyetini sınırlanır ve hareket sırasında ağrılar oluşabilir.

Kimler risk altında?
Toplumda binde 2-3 oranında görülen bu hastalığa 55 yaş üzerinde %1 oranında rastlanılıyor. Hastalığın başlangıç yaşı ortalama 50-60 yaş aralığında olup, görülme sıklığı yaşla artmakla beraber genç yaşlarda ortaya çıktığı görülmektedir. Hastaların sadece %5’inde hastalık 40 yaşından önce başlıyor.

Parkinson hastalığının neden meydana geldiği kesin olarak bilinmemektedir. Ancak bazı faktörlerin Parkinson hastalığı riskini arttırdığı bilinmektedir. Yapılan çalışmalar ile genlerde meydana gelen mutasyonların Parkinson’a yol açabileceği belirtilmektedir. Parkinson hastalığına yol açtığı düşünülen diğer faktörler ise belirli bazı toksik maddeler, özgeçmişte anlamlı kafa travmasının bulunması, kırsal alanda yaşam olarak bildirilmiştir. Ayrıca erkeklerde görülme sıklığı kadınlara oranla daha yüksektir. Aile bireylerinde Parkinson hastalığı bulunanlar bu hastalığa daha kolay yakalanmaktadır.

Parkinson Hastalığı Tedavisi
Parkinson hastalığı için kesin bir tedavi yöntemi bulunmamakla birlikte, tedavisinde asıl amaç hastanın aktif, bağımsız, kendi başına işini yapabilen hale gelmesini sağlamaktır. Hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar (bunlar ya eksik dopamini sağlar, ya dopamin benzeri etki gösterir ya da dopaminin beyinde parçalanmasını engelleyerek kullanımını arttırır) ile semptomların kontrol altına alınması hedeflenir. Bu ilaçlar Parkinson hastalığının yol açtığı sorunları geciktirmekte, özellikle başlangıç aşamasındaki hastalığın neden olduğu problemleri hafifletmektedir. Ayrıca kişinin yetersizliklerine özel rehabilitasyon programları ile denge egzersizleri ve yaşam tarzı değişiklikleri faydalı olabilmektedir.
Parkinson hastalığında cerrahi tedavi genellikle ilk tercih yolu değildir. Ancak hastalık düzeltilemiyorsa, semptomlar ilaç kullanımı ve yapılan rehabilitasyona rağmen işe yaramıyorsa uygulanabilir. ilaç tedavisine ek olarak “derin beyin stimülasyonu” adı verilen ve beynin çeşitli bölgelerine elektrotlar yerleştirilerek gerçekleştirilen cerrahi yöntem kullanılabilir.
Herkese sağlıklı günler dilerim…

Kudret Kuş

[email protected]
Telefon: 0535 965 25 12

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ