Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,93 / Satış: 5,96
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

Partiler sınıfta kaldı

Partiler sınıfta kaldı
  • 04.02.2019
  • 516 kez okundu

Son tabloda erkek çok, kadın ise yok!

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler yaklaşırken, partilerin aday listeleri, son açıklamalarla ülke genelinde netleşti. Bu listelerdeki kadın oranlarına bakıldığında, tablonun oldukça vahim olduğu görülüyor. Hatay adına tablo mu? Çok farklı değil. Kadın seçmenlerin, CHP Defne ilçesi aday adayı Nidal Özdemir’de birleşen kalabalığı dahi, sonucu Ankara nezdinde değiştiremedi!

Hatay ve diğer kentlerde, yaklaşan yerel seçimlerde ‘kadın-erkek’ kalabalığına ‘adaylık’ başlığında yakından bakan “Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu”, ortaya koyduğu rakamlarla aslında çok da şaşırtmadı ve ülke gerçeğinin ‘erkek egemen’ siyaset anlayışının altını bir kez daha kalın çizgilerle çizdi.
Platform, kadın erkek eşitliği için mücadele verirken, mevcut eşitsizlik adına net bir ifade kullanıyor… “Kadınlar, eşitlik talebini yıllardır dile getiriyor ve gerçek eşitliğin sağlanması için örgütlü mücadele veriyor. Kazanımlarımız var, ama gerçek eşitlikten çok uzaktayız.”

-SONUÇ!-
Eldeki tabloya yakından bakalım mı? Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu’nun derlediği rakamlarla, Türkiye’nin 81 ilinde 31 Mart tablosu nasıl oluşmuş, biriken detaylarda biraz ilerleyelim, ki rakamlara göre; AKP 75 ilde 1, CHP 51 ilde 2, MHP ise 31 ilde 2 kadın aday gösterdi. İyi Parti ve Saadet Partisi hiçbir ilde kadın aday göstermezken, HDP her il ve ilçede kadınları eş başkan adayları olarak listelerine ekledi.

-AKP-
AKP’nin 75 ilde açıkladığı belediye başkan adaylarının sadece 1 tanesi kadın: Gaziantep Belediye Başkan Adayı Fatma Şahin. 634 ilçe belediye başkanı içindeki kadın sayısı ise 14. Toplama baktığımızda, açıklanan 709 belediye başkan adayının 15 tanesi, yani yüzde 2.1’i kadın.

-CHP-
CHP’nin 51 ilde açıkladığı belediye başkan adaylarının sadece 2 tanesi kadın: Aydın Belediye Başkan Adayı Özlem Çerçioğlu ve Amasya Belediye Başkan Adayı Arife Serpil Saraçoğlu. Açıklanan 785 ilçe belediye başkan adayı içindeki kadın sayısı 39. Toplama baktığımızda, yeni tüzüğünde kadın kotasını yüzde 33’e çıkaran CHP’nin açıkladığı 836 belediye başkanının 41 tanesi, yani sadece yüzde 4.9’u kadın.

-MHP-
MHP’nin 31 ilde açıkladığı belediye başkan adaylarının sadece 2 tanesi kadın: Tunceli Belediye Başkan Adayı Mücella Saler ve Şırnak Belediye Başkan Adayı Bahar Cavlak. Açıklanan 744 ilçe belediye başkan adayı içindeki kadın sayısı 12. Toplama baktığımızda, 775 belediye başkanının 14 tanesi, yani sadece yüzde 1.8’i kadın.

-İYİ PARTİ-
İYİ Parti’nin 29 ilde açıkladığı belediye başkan adayları arasında kadın aday yok. Açıklanan 93 ilçe belediye başkan adayı içindeki kadın sayısı 4. Toplama baktığımızda, 122 belediye başkanının 4 tanesi, yani sadece yüzde 3.2’si kadın.

-SAADET PARTİSİ-
Saadet Partisi’nin 22 ilde açıkladığı belediye başkan adayları arasında kadın aday yok. Açıklanan 239 ilçe belediye başkan adayı içindeki kadın sayısı 2. Toplama baktığımızda, 261 belediye başkanının 2 tanesi, yani sadece yüzde 0.7’si kadın.
Kadınların aday gösterildiği ilçelerin 2014 yerel seçim sonuçlarına bakıldığında ise, partilerin, çoğunlukla seçilme şansının az olduğu ilçelerde kadınları aday gösterdiği görülüyor.

-HDP-
Yerel yönetimlerde, kadınları kentin eşit yurttaşları olarak benimseyen HDP’nin aday listesi ise diğer partilerden oldukça farklı bir tablo çiziyor. Parti, aday gösterdiği her il ve ilçede, kadınları eş başkan adayı olarak listelerine ekledi.

-AYRIMCILIK-
Yerel seçimlerin yapılacağının duyurulmasından bu yana, eşit temsil anlayışıyla gelişmelerin takipçisi olan Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu, Hatay ve diğer kentlerde ortaya çıkan ‘aday tablosundaki’ erkek kalabalığı ve partilerin aday listeleri hakkında şu açıklamayı yaptı:
“HDP dışında diğer partilerin bu denli az kadın aday göstermesi, kadına siyasette uygulanan ayrımcılık ve şiddetin açık bir göstergesidir. Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu olarak, daha fazla kadının aday gösterilmesi ve seçilmesi talebimiz, cinsiyet eşitliğini ve neticede adaleti sağlamaya yönelik demokratik bir talep olmanın yanı sıra, yerel politikaların geleceğine dair duyduğumuz endişeyi de içinde barındırmaktadır.
ABD merkezli sivil toplum kuruluşu Ulusal Demokrasi Enstitüsü’nün (NDI), dünyadaki 100’den farklı ülkede 35 yıl süren çalışmalar neticesinde vardığı sonuca göre, kadınların yerel siyasete katılımı; cinsiyet eşitliğini sağlama, kadına yönelik şiddet politikalarının geliştirilmesi, kadınların, çocukların, gençlerin ihtiyaçlarına daha fazla cevap verme, eğitim, altyapı ve sağlık gibi kalkınma göstergelerine öncelik verilmesi, temsil sorunu yaşayan farklı kimlikler arasında daha fazla işbirliği yapma, yoksulluğun giderilmesi için politikalar geliştirme gibi birçok kazanım sağlıyor.
Ancak maalesef, kadın adaylara dair rakamlar, bu ideallerin ne kadar uzağında olduğumuzu ve 2019 yerel seçim sonuçları ne olursa olsun, yerel yönetimlerde kadın sesinin ‘yok denecek kadar az’ kalacağını gösteriyor.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ