Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,85 / Satış: 5,88
€ EURO → Alış: 6,51 / Satış: 6,54

Payaslı Can, Teknofest Finalisti

Payaslı Can, Teknofest Finalisti
  • 12.09.2019
  • 402 kez okundu

PayaSTEM Merkezi öğrencisi Can Kağar, dünyanın en büyük ikinci havacılık festivali olan Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde 161 yarışmacı arasından, uçan araba tasarım yarışması kategorisinde ilk ona girerek finale kalan tek ortaokul öğrencisi oldu.
TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne, bu yıl 160’ı ileri kategori, 261 i serbest kategori olmak üzere 421 başvuru yapıldı. PayaSTEM Merkezi 8’nci sınıf öğrencisi Can Kağar, uçan araba tasarım yarışmasına; lise, ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencilerin de başvurusuna açık olan “İLERİ KATAGORİ”de katıldı. İleri kategoriden ön elemeyi geçen takım sayısı 22 olurken, PayaSTEM takım adıyla katılan Can Kağar 11. sırada yer aldı.
Tasarladığı uçan arabanın teknik özellikleri ve çizimi için uzun bir araştırma evresi geçirdikten sonra, kendi yaptığı 3 boyutlu yazıcı ile aracın ilk prototipini üreten Kağar, ön elemeleri geçti. Dünyanın bilim ile güzelleşeceğini söyleyen Payas STEM öğrencisi Can Kağar, bu proje ile beraber, trafik ve hava kirliliği sorununa çözüm üretilebileceğini belirtti. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ