Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,76 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,42 / Satış: 7,45

Pcr Test Laboratuvarı Hizmete Başladı

Pcr Test Laboratuvarı Hizmete Başladı
  • 05.05.2020
  • 1.711 kez okundu

Hatay Devlet Hastanesi’nde, Covid-19 başta olmak üzere, bir çok hastalığın moleküler tanısı yapılacak …

Hatay Devlet Hastanesi’nde kuruluş çalışmalarına başlanan PCR Laboratuvarı, bir hafta gibi kısa bir sürede tamamlandı ve hizmet vermeye başladı.
Hatay Devlet Hastanesi yetkilileri, Covid-19 moleküler tanısı kapsamında hastane bünyesine eklenen PCR Laboratuvarında, başka bir çok hastalığın moleküler tanısının yapılabilecek olmasının mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.
PCR Testi Nedir?
Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR testi), DNA zincirlerinin tortu oluşturabileceği tüm yüzeylerde DNA (ve bazı durumlarda RNA) miktarlarının analizi için kullanılan bir testtir. Kısacası PCR testi oldukça küçük bir genetik örnekten çok sayıda kısa DNA kopyaları incelemeye izin veren bir laboratuvar yöntemidir. Bu sürece DNA arttırma adı verilir ve belirli genlerin tespit edilmesine veya ölçülmesine izin verir. Bundan yıllar önce ilk kez uygulanmaya başlayan bu test moleküler teşhis alanında önemli bir gelişme olarak öne çıkmıştır. En basit haliyle, DNA örneği ve DNA polimeraz, nükleotit, primer ve diğer belirteçler, örnek tüpüne eklendiğinde reaksiyon meydana gelir. Örnekteki hastalıkların belirlenmesine ek olarak PCR testi kişinin vücudundaki bir takım virüslerin veya virüs yüklerinin tespit edilmesini de sağlayabilmektedir. Hepatit C veya HIV enfeksiyonu gibi durumlarda virüs yüklerinin tespit edilmesi, ilaçların veya tedavinin işe yarayıp yaramadığını göstermeye yardımcı olur. Bu bilgiler sayesinde doktorlar tedaviye ne zaman başlayacaklarına karar verebilir ve tedavileri kişiye özel şekilde tasarlayabilirler.
COVID-19 olgularının rutin doğrulaması da gerçek- zamanlı PCR ile virüs RNA’sının özgül dizilerinin saptanması ve gerekli olduğunda nükleik asit dizi analizi yöntemi ile doğrulanması temeline dayanmakta.  Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ