Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Pedaller kalp için çevrildi

Pedaller kalp için çevrildi
  • 02.10.2017
  • 1.311 kez okundu

Antakya’da Dünya Kalp Günü etkinliği …

Antakya’da Dünya Kalp Günü etkinliği, “Kalbin İçin Pedalla” sloganıyla yoğun katılımla gerçekleştirildi. Hatay dahil, 25 ilde eşzamanlı olarak düzenlenen bisiklet sürme etkinliği Antakya’da dün saat 10:00’da Hatay Büyükşehir Belediyesi önünde başladı, İl Sağlık Müdürlüğü, Kalbin İçin Pedalla Grubu, Hatay Bisiklet Derneği (HABİD), Hatay Kardiyoloji Derneği, Salcano Bisiklet İşbirliği gibi birçok kuruluşunun öncülük ettiği etkinlik kapsamında şehir turu atıldı, ülkemizde ve dünyada ölüm sebeplerinin arasında birinci sırada yer alan kalp ve damar hastalıklarına dikkat çekildi, farkındalık yaratıldı.
Hatay İl Halk Sağlığı Müdürlüğü de yayınladığı mesajda, kalp ve damar hastalıklarının küresel olarak bir numaralı ölüm sebebi olduğu belirtildi, kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin artarak, 2030 yılında 22,2 milyona ulaşacağı tahmin edildiği bildirildi ve şunlara yer verildi: “Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2012 yılında tüm dünyada bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı ölümlerin yüzde 46,2’si (17,5 milyon) kalp ve damar hastalıkları nedeniyledir. Ülkemizde 2013 yılında ölen her 5 kişiden ikisinin kalp-damar hastalığına bağlı nedenlerden öldüğü görülmektedir. Davranışsal risk faktörleri yani; sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün kullanımı ve alkol kullanımı koroner kalp hastalığının %80’inden sorumludur. Kardiyovasküler hastalıkların çoğu risk faktörleriyle mücadele edilerek engellenebilir. Risk faktörlerinin kontrolü ile kalp ve damar hastalığı görülme sıklığının yarıya indirilebileceği bildirilmektedir. Sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite etkisiyle bireylerde kan basıncında yükselme, kan şekeri yüksekliği, kan lipidlerinde yükselme, fazla kilo veya obezite görülür. Sosyal ekonomik faktörler ve kültürel değişiklikler (küreselleşme, şehirleşme) toplumun yaşlanması, stres, herediter faktörler kardiyovasküler hastalıkların diğer belirleyicileridir. 40 yaş üstü her birey için kardiyovasküler riskin hesaplanması ve varsa davranışsal risk faktörlerine uygun müdahaleler ile kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve diğer komplikasyonların gelişmesini önleyebilecek tedbirlerin alınması önerilir. Her bir bireyin kalp ve damar hastalıklarına yol açan davranışsal risk faktörleri ile ilgili farkındalığının artırılması ve hasta olmamak için riskli davranışlarını olumlu davranışlara değiştirmesi için teşvik edilmesi.
Sağlıklı kalmak ve kalp ve damar hastalığına yakalanma riskinden uzak durmak için; sağlıklı beslenin, düzenli fiziksel aktivite yapın, tütün ve tütün ürünleri kullanmayın, alkol kullanmayın, kardiyovasküler riskinizi öğrenenin, kilolu veya obez olup olmadığınızı öğrenenin, kan basıncınızı öğrenenin, kan şekerinizi öğrenenin, kan lipidlerinizi öğrenin, hekiminizin verdiği sağlıklı yaşam önerilerine uyun.”
Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ