Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,57 / Satış: 6,59
€ EURO → Alış: 7,21 / Satış: 7,23

Performansı en yüksek 16 üniversite

Performansı en yüksek 16 üniversite
  • 18.10.2019
  • 813 kez okundu

Hatay MKÜ sıralamaya giremedi…

Araştırma Üniversiteleri arasında performansı en yüksek üniversiteler; ODTÜ, Boğaziçi Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi şeklinde sıralandı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından, akademik kadro ve bütçe imkanları açısından desteklenen Araştırma Üniversitelerinin 2 yıllık performans değerlendirme sonuçları ve sıralamaları, kamuoyu ile paylaşıldı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, YÖK üyeleri ile Araştırma ve Aday Araştırma Üniversitelerinin Rektörleri ve ilgili Rektör Yardımcıları katıldı.
Üniversitelerden talep edilen 2017 ve 2018 yılı verilerini içeren raporlar üzerinde yapılan doğrulamalar ve kıyaslamalı analizler sonucunda, 11 araştırma ve 5 aday araştırma üniversitesine yönelik performans değerlendirmesi sonuçlanırken, söz konusu üniversiteler; “araştırma kapasitesi”, “araştırma kalitesi” ve “etkileşim ve iş birliği” olmak üzere, üç başlık altında, toplam 33 göstergeye göre sıralandı.
Proje kapsamındaki üniversitelerin ilk iki yıldaki performansları oluşturulan endeks kapsamında yapılan değerlendirmeler sonucunda, araştırma ve aday araştırma üniversiteleri, “2017 ve 2018 yılı” performanslarına göre listelenirken, araştırma üniversiteleri arasında performansı en yüksek üniversiteler arasına ilimiz MKÜ giremedi.
Türkiye’de performansı en yüksek 16 üniversite şöyle sıralandı:
1- ODTÜ
2-Boğaziçi Üniversitesi
3-İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
4-İstanbul Teknik Üniversitesi
5-Hacettepe Üniversitesi
6-Yıldız Üniversitesi
7-İstanbul Üniversitesi
8-Gebze Teknik Üniversitesi
9-Ankara Üniversitesi
10-Erciyes Üniversitesi
11-Ege Üniversitesi
12-İst. Üni. Cerrahpaşa
13-Gazi Üniversitesi
14-Bursa Uludağ Üniversitesi
15-Çukurova Üniversitesi
16-Selçuk Üniversitesi
YÖK’ün en yüksek performanslı 16 Üniversiteye açıklayan bu değerlendirme sürecinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türk Patent ve Marka Kurumu gibi dış paydaşların da görüş ve önerileri alındı.
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ