Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,43 / Satış: 7,46
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,05

Peygamberimiz kadına yönelik şiddeti meşru görmemiş …

Peygamberimiz kadına yönelik şiddeti meşru görmemiş …
  • 30.11.2017
  • 855 kez okundu

AGD’nin ‘Asr-ı Saadet Sohbetlerinin bu haftaki konuğu, Yrd.Doç.Dr. Mehmet Zeki Uyanık oldu

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Hatay Şubesi’nin geleneksel olarak düzenlediği Asr-ı Saadet Sohbetlerinin bu haftaki konuğu, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Zeki Uyanık oldu. AGD Antakya Temsilciliği Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlikte,
Yrd. Doç. Dr.Uyanık, “İslam’da Aile” konusunu ele aldı, aile içerisinde eşlerin ve çocukların hak ve hukukunu katılımcılara aktardı.
Yrd.Doç.Dr. Uyanık, konuşmasında, “Evlilikte hayatında hüzün de olur mutlulukta ama Peygamberimiz (Sav.) hayatında kadına şiddet yoktur. Şiddeti meşru da görmemiş, bilakis kadına yönelik güzel sözler ve davranışlarla örnek olmuştur” dedi.
“En güzel nasihat iyi örnek olmaktır” diyen Yrd. Doç. Dr. Uyanık, çocuklarımıza bir şey söylerken o yanlışı bizim de yapmamamız gerektiğini ifade etti. Mutluluğun formülünden bahseden Yrd.Doç.Dr. Uyanık, kendisinin bu konuda ‘5 S, 1 Y’ kuralını benimsediğini ve çevresine aktardığını belirtti, yapılması gereken ‘5 S’nin Sevgi, Saygı, Sabır, Sorumluluk ve Sadakat, uzak durulması gereken ‘1 Y’nin ise “Yalan” olduğunu söyledi, çocuğa, eşe hiçbir zaman yalan söylenmemesi gerektiğini vurguladı.
Yrd. Doç. Dr. Uyanık, konuşmasının sonunda şunlara yer verdi: “Erkek, müşteri temsilcisi bir bayana nasıl nezaketli ise, eşine de aynı nezaketi gösterebilmeli. Nişanlılık döneminde olduğu gibi, bugünde, aradan 20 yıl geçse de, o nezaket devam edebilmelidir. Bugün İslam toplumunda, kadına şiddet gibi davranış ve düşünceler varsa İslam’ın değil, Müslümanların şahsi yanlışı ve eksikliğidir.”
-Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ