Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,26 / Satış: 7,29
€ EURO → Alış: 8,59 / Satış: 8,62

PKK’nın ekonomik gücü bitirilmeli

PKK’nın ekonomik gücü bitirilmeli
  • 14.06.2017
  • 1.319 kez okundu

Milletvekili M.Necmettin Ahrazoğlu, artış gösteren terör olaylarının ülke çapında kaosa neden olduğunu vurguladı

MHP Hatay Milletvekili Mehmet Necmettin Ahrazoğlu, bir grup milletvekiliyle birlikte TBMM Başkanlığına ilettiği önergede, son dönemlerde artan terör olaylarının ülke çapında bir kaosa neden olduğunu, saldırılar sebebiyle her gün ülkemizin dört bir yanından şehit haberlerinin geldiğini, ayrıca, bölücü terör örgütünün sadece askeri birlikleri hedef almadığını, sivillere yönelik katliamlar da yaptığını bildirdi. Emniyet güçlerinin PKK’ya yönelik yaptığı operasyonlarda çok sayıda roketatar, zırh delici silahların ele geçirildiğini, bunun da, yapılan silah yardımları ve maddi destekler neticesinde terör örgütü PKK’nın silah çeşitliliği ve mühimmat sayısında ciddi artışlar olduğunu gösterdiğini belirten Milletvekili M.Necmettin Ahrazoğlu, bu sebeplerden dolayı, bölücü terör örgütü PKK’nın ekonomik gücünü bitirmek için maddi kaynaklarının araştırılması, PKK terör örgütüne gönderilen silahların nereden temin edildiğinin incelenmesinin önemine vurgu yaptı.26 Temmuz 2015’ten bu yana basında yansıyan haberlere göre 213 askerimiz ve polisimiz şehit olduğunu bildiren Milletvekili M.Necmettin Ahrazoğlu, konu ile ilgili önerge de şunlara yer verdi: “Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde İlçe Emniyet Müdürlüğüne bomba yüklü araç ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlenmiş ve Valilikten yapılan açıklamaya göre 3’ü çocuk 5 kişi hayatını kaybetmiş; ayrıca, 1 polisimiz de şehit olmuştur. 1990’lı yıllarda terör örgütü PKK yalnızca belirli tür ve sayıda silahla çatışırken bugünlerde ise silah çeşitliliği ve mühimmat sayısını giderek artırmıştır. 17/3/2016 tarihinde basında yer alan haberlere göre PKK terör örgütüne yapılan baskında 1 adet kanas avcı tüfeği, 41 adet anti personel roket mühimmatı, 48 adet anti tank roket mühimmatı, 90 roketatar sevk motoru ve çelik yelek delme özelliğine sahip mermiler ele geçirilmiştir. Buradan da anlaşılacağı gibi, PKK terör örgütü maddi kaynakları ve silah akışı kesilmedikçe elinde bulunan silah envanterini çeşitlendirecek ve dolayısıyla terör eylemleri artacaktır.
Önceki yıllarda terör faaliyetlerini kırsalda ve dağlık alanlarda gerçekleştiren PKK terör örgütü, son yıllarda eylemlerini şehir merkezlerine taşımıştır. Kent merkezlerinde PKK’nın yapmış olduğu çatışmalar sebebiyle ev ve iş yerleri büyük hasarlar görmüş, ayrıca şehir merkezinde yaptıkları bombalı saldırılar neticesinde yıkılmış ve yanmış evler teröristler için moral ve güç, devlet için güçsüzlük, halk için ise üzüntü, endişe ve panik kaynağı olmuştur.
PKK terör örgütünün geçmişi incelendiğinde, resmî kaynaklara göre örgütün maddi kaynaklarının kaçakçılık, haraç toplama, hırsızlık ve gasp, dolandırıcılık, uyuşturucu ticareti gibi faaliyetler olduğu bilinmektedir. Bunun parasal karşılığı milyarlarca dolarla ifade edilmektedir. Ayrıca, bu yasa dışı faaliyetlerin yanında yasal görünümlü faaliyetlerle de PKK terör örgütünün kaynak sağladığı görülmektedir. Bu sebeplerden dolayı, bölücü terör örgütü PKK’nın ekonomik gücünü bitirmek için maddi kaynaklar araştırılmalı, yapılan silah yardımları incelenmeli ve gerekli önlemler alınması amacıyla bir Meclis Araştırması açılmalı.” -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ