Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,13 / Satış: 6,16
€ EURO → Alış: 6,64 / Satış: 6,66

PKK’nın finans kaynağı kaçak sigara engellenmeli

PKK’nın finans kaynağı kaçak sigara engellenmeli
  • 19.06.2017
  • 1.189 kez okundu

Milletvekili Ahrazoğlu, Meclis kürsüsünden önemli bir konuya dikkat çekti

MHP Hatay Milletvekili M.Necmettin Ahrazoğlu, geçtiğimiz gün TBMM’de, Meclis kürsüsü’nden yaptığı konuşmada, PKK’nın finans kaynağı olduğunu belirttiği kaçak sigaraların engellenmesinin önemine vurgu yaptı. 26 Haziranda hatırlanacak olan Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığıyla Mücadele Günü münasebetiyle bu konuyu gündeme getirmek istediğini söyleyen Milletvekili M.Necmettin Ahrazoğlu, kaçakçılığın, ülkemizi ekonomik ve sosyal yönden olumsuz etkileyen, aynı zamanda terör ve suç örgütlerinin faaliyetlerini sürdürebilmek için finansal destek sağladığı, çok boyutlu, çok aktörlü ve değişken bir süreç olduğunu ifade etti.
Kaçak sigaradan hem Türk ekonomisi, hem devlete vergisini ödeyen esnaf zarar görüyor …
Kaçakçılık suçlarının, niteliği itibarıyla doğrudan sınır ihlali yapılmak suretiyle ya da gümrük işlemlerinde usulsüzlük veya aldatıcı işlemlerle gerçekleştirildiğine değinen Milletvekili M.Necmettin Ahrazoğlu, kaçak sigaradan hem Türk ekonomisinin hem de devlete vergisini ödeyen esnafın zarar gördüğünün bilindiğine vurgu yaptı.
Ülkemizin vergi gelirini, yasal piyasa rekabet koşullarının gelişimini olumsuz yönde etkileyen ve özellikle terörle ilgili organize suç örgütlerine finans kaynağı teşkil eden tütün mamulleri kaçakçılığının 2010 yılı sonunda yükselişe geçtiğinin görüldüğünü belirten Milletvekili M.Necmettin ahrazoğlu, konuşmasında şunlara yer verdi: “Bu eğilimin nedenleri arasında tütün mamullerinin kolay temin edilebilmesi, tütün mamulleri kaçakçılığına verilen cezaların uyuşturucu suçlarındaki gibi caydırıcı olmaması ve yüksek kâr getirisi gibi etkenlerin olduğu değerlendirilmektedir. Tütün mamulleri kaçakçılığının oluşturduğu tehdit ülkemiz için gün geçtikçe artmaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığınca 2015 yılı içerisinde ele geçirilen kaçak sigaraların neden olduğu vergi kaybının yaklaşık 800 milyon TL’yi bulduğu tahmin edilmektedir. PKK, KCK terör örgütü tarafından ülkemizin doğu ve güneydoğu sınırları dışında, sözde gümrük noktaları oluşturulduğu ve buralardan geçiş yapan sigara kaçakçılarından “vergi” adı altında haraç alınarak büyük gelir sağlandığı tespitler arasındadır.
Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele 2015 Yılı Raporu’na göre 2011 yılında yaklaşık 69,7 milyon paket kaçak sigara yakalanırken, 2015 yılında ele geçirilen miktarın bir önceki yıla göre yüzde 35’lik bir artışla 143 milyon pakete ulaşması işin boyutunu ve ciddiyetini göstermekle birlikte, son yıllarda yapılan zamların da etkisiyle sigara kaçakçılığının çok daha yüksek miktarlara ulaşılacağı tahmin edilmektedir. Kaçak sigara ticareti önceki yıllarda özellikle Suriye, Irak ve İran sınırında yapılırken illerimizde de gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Son yıllarda ülkemizin hemen hemen her ilinde gerçekleştiği gibi artık ilçelerde bile gerçekleştirilmektedir. İş öyle çığırından çıkmıştır ki başkentimiz Ankara’nın birçok bölgesinde bile bu ticaret yapılmaktadır. Örneğin, Ankara’da Ulus Yeni Hal civarında, Ulus Anafartalar Çarşısı önünde, resmî kurumların yakınında, kolluk güçlerinin gözleri önünde Büyükşehir Belediyesinden kiraladıkları büfelerde ve kiraladıkları dükkânlarda kartonları depolayarak bu ticaret yapılmaktadır.
Satışını yapanlar hakkında da yargılama yolu açılmalı …
Terör örgütlerinin ve özellikle PKK bölücü terör örgütünün finansman kaynağının kurutulması, terörle mücadelenin önemli bir parçası olan, üstelik kalitesiz üretim ve sağlıksız saklama şartları nedeniyle insan sağlığını da tehdit eden kanser ve diğer hastalıklara yol açan kaçak sigaranın, emniyet ve güvenlik tedbirleri ile caydırıcı ceza yaptırımları etkisiyle engellenmesi ve kontrol altına alınması gerekmektedir.
2 Aralık 2015 tarihinde İçişleri Bakanlığı koordinesinde gerçekleştirilen “Sigara Kaçakçılığıyla Mücadele” konulu toplantıda kanunlarda düzenleme yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtilmiştir. Yaklaşık bir buçuk yıl geçmesine rağmen bu konuda yasal düzenleme hâlâ yapılamamıştır.
Millî güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen Fetullahçı terör örgütüne aidiyeti, iltisakı veya irtibatı olanların yargılanabildiği ortamda, bölücü PKK terör örgütünün finansman kaynağı olduğu istihbarat raporları tarafından da kabul edilen kaçak sigara satışını özellikle vurgulamak istiyorum, satışını yapanlar hakkında da yargılama yolu açılmalıdır. Yoksa bu kanunsuzluğun önüne geçmek maalesef mümkün olmayacaktır.” -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ