Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,80 / Satış: 6,83
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Porsuk, bir mucize mi?

Porsuk, bir mucize mi?
  • 19.08.2019
  • 393 kez okundu

Temizliği mi bilmiyoruz?

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve kentin çehresini değiştiren Porsuk Islah Projesi, bugün Antakya kent merkezinden geçen Asi Nehri’nin de ilham kaynağı, ama…Biz hala çok kirliyiz!

Bir dönem, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) raporlarında, Avrupa’nın en kirli ve sağlık açısından en tehlikeli nehirleri listesinde yer alan Eskişehir’in Porsuk Çayı, bugün, içinden geçtiği kentin vazgeçilmez bir değeri halini aldı. Kent insanı ile barışan nehrin çevre peyzajına ve gezinti teknelerine ciddi yatırımlar yapan Büyükşehir Belediyesi ise ortaya koyduğu proje başarısıyla, ortasından nehir geçen diğer kentlere iyi bir örnek oldu.
-SORUN AYNI!-
Tam da bu noktada, ‘nehrin temiz tutulamaması’ ile ilgili olarak hala ciddi sorunlar yaşayan Antakya için konuşanlar, izlenen yolun verimsizliğinde durmaya devam ediyor. Antakya kent merkezinden geçen nehrin zeminine yönelik bugüne kadar her hangi bir çalışma yapılmamasının yanlışlığına işaret edenler, Porsuk Çayı’ndaki zeminde yosunlaşmayı önlemek için, zeminin, doğal malzeme ile sıkıştırılarak stabilize edildiğine dikkat çekiyor. Nehrin yan duvarlarının çöp içinde olması ise yaşanan bir diğer problem. Zabıtanın devreye girmediği ve ‘cezasızlık’ uygulamasının buna neden olduğu konusunda birleşenler, “Bir şeyleri yaptık ve sonlandırdık zannediyoruz ama, ne yazık ki ne yaptık, ne de sonlandırdık” eleştirisini paylaşıyor. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ