Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,28 / Satış: 8,31
€ EURO → Alış: 10,07 / Satış: 10,11

Prof. Dr. Savaş, Rotary üyelerine seminer verdi

Prof. Dr. Savaş,  Rotary üyelerine seminer verdi
  • 14.04.2021
  • 227 kez okundu

Otizm Farkındalığı

MKÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazan Savaş, Antakya Defne Rotary Kulübü’nün davetlisi olarak katıldığı toplantıda “Otizm Farkındalığı” konulu bir eğitim semineri verdi.
Prof. Dr. Savaş’ın sunumundan özet şöyle:
“İskenderun bölgesinde fazla olması, dikkat çekici bir durumdur. Demir çelik sanayisinin yoğun olduğu bu bölgede, nedenleri ortaya koyan bilimsel araştırmalar yapılmalıdır. Çünkü bazı toksinler ve ağır metallerin yarattığı çevre kirliliği, anne karnında ve/veya doğumdan sonra maruz kalmak, OSB riskini arttırmaktadır. Özellikle baba yaşının ileri oluşu, otizm için risk oluşturmakta, ayrıca 35 yaş üstü bir annenin çocuğunun otizmli olma riskinin yaklaşık %30 daha fazla olduğu bilinmektedir. Buna bağlı olarak, son yıllarda OSB sıklığının artmasının sebeplerinden birinin de, geç yaşta çocuk sahibi olma sıklığının artması olduğunu düşündürmektedir. OSB’li bireylerin %35’inin ailesinde; alkol ve/ veya madde bağımlılığı, depresyon, kaygı bozukluğu, şizofreni gibi psikiyatrik sorunlar bulunmaktadır. Gebelik süresince kanamalar, 26 haftadan önceki doğumlar, düşük doğum ağırlığı, çoklu gebelik, sık aralıkla gebe kalınması, sezaryen, hipoksi, gestasyonel diyabet ve gebelikte bazı ilaçların kullanılmasının da OSB ile ilişkili olduğu düşünülmektedir.
OSB’nin erken yaşta teşhisi; davranışsal tedavi, beslenme düzenlemeleri, ilaç tedavisi ve tamamlayıcı tedavi için önemlidir. Bu arada, 1 yıldan uzun süredir devam eden kovid-19 salgını, otizmli bireylerin toplumda karşılaştıkları engelleri artmasına neden olmaktadır. Bu yüzden, bu bireylerin gelişmeleri için ek önlemler alınmalıdır. Sağlık ihtiyaçlarının karşılanmasında sıkıntı çekmemeleri için sağlık hizmetlerine evlerinden de ulaşabilmelidirler. Uzaktan eğitimin gündemde olduğu salgın sırasında, otizmli bireylerin eğitimlerinin de uzaktan devam edebilmesi için uygun yöntemler geliştirilmelidir. Aynı şekilde, otizmli bireylerin de çalışma hayatlarının evde devamı için çözüm geliştirmelidir. Otizmli çocukların farkına varıp, onların doğru eğitim almasını sağlarsak, onları hayata kazandırırız.”
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ