Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Prof. Dr. Şükrü Ersoy…

Prof. Dr. Şükrü Ersoy…
  • 30.11.2017
  • 1.747 kez okundu

Prof. Dr. Şükrü Ersoy, İstanbul’dan Hatay’a geldi, Samandağ deniz sahilindeki Rip Akıntısı’na dikkat çekti:

Yüzmede olimpiyat şampiyonu bile olsa, sürükler…

İstanbul Yıldız Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, önceki gün geldiği ilimizdeki konferansında, Samandağ deniz sahilindeki Rip Akıntısı’na dikkat çekti, “Yüzmede olimpiyat şampiyonu bile olsanız sizi sürükler” uyarısında bulundu.
Salı günü İskenderun’da düzenlenen ‘İskenderun Çevresi Afet Potansiyeli’ konulu konferansında RİP akıntılarına karşı dikkatli olunması gerektiğine dikkat çeken Ersoy, akıntıların çok güçlü olduğunu ve yüzmeyi iyi bilenin dahi akıntıya kapılacağını söyledi.
-VAKUM ETKİSİ-
Ersoy, bu akıntıların genelde Karadeniz kıyılarında görülmekle birlikte ilimiz Samandağ deniz sahilinde Çevlik’te de görüldüğünün üzerini çizerek, “İzlediğim kadarıyla bu bölgede de sık sık ölümlere neden oluyor. Bu konuda bilgilendirmeyi arttırmamız gerekiyor. Yüzme olimpiyat şampiyonu dahi olsanız, bu akıntıya yakalandığınız zaman sizi sürükler. Çünkü çok hızlı vakum etkisiyle çeker” dedi.
VATANDAŞA UYARI-
Prof. Dr. Şükrü Ersoy, rüzgarlı havalarda, özellikle yarım ay biçimli yerlerde ve mendireklerin olduğu yerlerde çeken akıntılar oluşabildiğinin altını çizdi ve şöyle devam etti:
“ Kıyılarımızda aniden oluşan çeken akıntılar da var. Peki, ne yapacağız? Çeken akıntıya yakalandıysanız, bel hizasında bile yakalanabilirsiniz, Ayağınızın altındaki kumlar çekilmeye başlar. Onu hissettiğinizde, çıkabiliyorsanız çıkın. Çıkamıyorsanız sahile dönüp zor durumda olduğunuzu işaret etmeniz gerekiyor. Kıyıya doğru yüzmeyeceksiniz, yüzemezsiniz. Kendinizi akışın içerisine bırakacaksınız. Sürüklenirken de ağır ağır ve yana yana yüzmeye çalışıp o kanaldan çıkmaya çalışacaksınız.
Deniz sezonu açılmadan, Mayıs aylarında belediyelere çok görev düşüyor. Yüzme kursları açmaları gerekiyor. Çünkü yüzme bilen insanın özgüveni daha yüksektir. Çeken akıntıda çok önemli olmuyor. Ama yüzme bilen insan paniklemez, akıntıya kendini verdiğinde yana doğru yüzerek akıntı içerisinden çıkabilir. Tüm Türkiye’de belediyelerin bu kursları düzenlemesi gerek.”
Bu arada, Samandağ’da RİP akıntısına karşı Samandağ Belediyesi, Prof. Dr. Ersoy’un ifade ettiği yüzme kurslarını bir kaç yıldan beri devam ettirirken, şu ana kadar binlerce kişi bu kurslar sayesinde yüzmeyi öğrenmiş durumda. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ