Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,43 / Satış: 8,47
€ EURO → Alış: 9,93 / Satış: 9,97

Progen Tohum Hatay’ın Gururu

Progen Tohum Hatay’ın Gururu
  • 15.09.2021
  • 178 kez okundu

Pamuk Hasadında Yeni Ürünler Tanıtıldı

Ali Özbuğday: “Progen, yerli ve ülkemizin kaynaklarını ekonomiye kazandıran bir firmadır. Progen’de çalışanların yüzde 50 sinden fazlası Antakyalıdır. Bu noktada Hatay’ın, ülke ekonomisi ve üretiminde daha çok ön plana çıkması için ele ele vereceğiz.”

Hatay’ın en önemli ve köklü tohum firmalarından Progen Tohum, Antakya-Reyhanlı yolu üzerindeki Melekli Köyü’nde yer alan AR-GE alanında, ülkemize kazandırılan yeni ürünlerin tanıtımını yaptı.
Progen Tohum’un gurur dolu başarı öyküsüne, Özbuğday Ailesinin duayen büyüğü Hüseyin Özbuğday başta olmak üzere, Hatay AKP Milletvekili Hüseyin Yayman, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Antakya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Muzaffer Okay, İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu ve çok sayıda çiftçi katıldı.
Ev sahipliğini, Progen Tohum Ortakları Ali ve Aykut Özbuğday’ın yaptığı tanıtım etkinliğinde bir konuşma yapan Ali Özbuğday, şunları söyledi:
“Progen Tohum, Pamuk özelinde, Amerika’da lisans alma ile başladığı işi bugün lisans verecek bir aşamaya getirdi. Soya üretimi de, ARGE aracılığıyla, ürün kapasitesi ve verimliliğini ikiye katladı. Progen Tohum, TİGEM’den sonra, tahıl tohum tedarikinde rol alan en büyük şirket oldu.
Pandemi ile birlikte, tarımın ve üreticinin önemi çok daha fazla ortaya çıktı. Progen, yerli ve ülkemizin kaynaklarını ekonomiye kazandıran bir firma. Progen’de çalışanların yüzde 50 sinden fazlası Antakyalıdır. Bu noktada, Hatay’ın ülke ekonomisi ve üretiminde daha çok ön plana çıkması için ele ele vereceğiz.”
Özbuğday, tanıtıma katılan AKP’li Vekil Hüseyin Yayman’ı işaret ederek, “Sayın Vekilim, bize, önümüzdeki yıl su sorununun Ovamızda tamamen çözüleceği sözünü verdi. Biz de, önümüzdeki yıl bu söz kapsamında, burada sizlerle bunu bir şölene çevirip kutlayacağız. Bu sayede hem ilimiz, hem de ülkemiz üretimini daha fazla kalkındıracağız.”
İNADINA ÜRETMEMİZ LAZIM
Antakya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Muzaffer Okay da yaptığı konuşmada, şu anda çiftçinin en büyük probleminin girdi maliyetlerinin çok artması olduğunu söyledi ve şu değerlendirmeyi yaptı:
“Tarımın önemi, pandemi ile birlikte daha çok anlaşılacak. Özellikle buğday, önümüzdeki yıllarda daha da fazla değer kazanacak. İnadına üretmemiz lazım. Bunu ülkemiz, çocuklarımız v gelecek nesiller için yapmalıyız. Kuşkusuz ki en büyük sorunumuz, su sorunudur. Barajımızın önündeki en büyük engel ise toplulaştırma problemidir” dedi.
Aynı etkinlikte daha sonra söz alan Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz da, başta Özbuğday Ailesinin en büyüğü, saygın insan Hüseyin Özbuğday ve oğulları Ali ve Aykut Özbuğday’ın bugüne kadar ortaya koyduğu emeğe ve üretime dikkati çekti, teşekkür etti.
ÇİFTÇİMİZ MUTLU
Pandemiyle birlikte kuraklığın da yaşandığı bir yılda olduğumuzu söyleyen Hatay Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Çolakoğlu ise etkinlikte yaptığı konuşmasında, “Ancak, Hatay olarak biz, bir nebze daha fazla kuraklık yaşamayan bir il olduk. Sulamada sıkıntı yaşadık, ama arazilerimiz kesinlikle susuz kalmadı. Hatay’da son iki yıldır ürünlerimizin verimliliği çok yüksek. Fiyatlar çok iyi. Çiftçimiz mutlu” dedi.
DÜNYANIN GELECEĞİ TARIMDA
Son olarak kürsüye gelen, Hatay AKP Milletvekili ve TBMM Dijital Mecralar Komisyon Başkanı Hüseyin Yayman, pamuk konusunda, tarım konusunda, üretim ve çiftçi konusunda saatlerce konuşabileceğini belirterek, bu konunun uzmanı olduğunu belirtti.
Özbuğday Ailesinin çınarı Hüseyin Özbuğday ve Ailesine övgü dolu sözlerle hitap eden Yayman, “Bugün Hatay’da, tarım alanında alınan önemli mesafelerde emeği geçen, geçmiş tüm yöneticiler yanı sıra, başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, huzurlarınızda teşekkür ediyorum.
Biz, bu alanda inadına üretmeye, çalışmaya devam edeceğiz. Korona süreci, bize, tarımın ve çiftçimizin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Dünyanın geleceği tarımdadır. Bugün, Progen tohumun yaptıklarıyla hepimiz gurur duyuyoruz.
Buradan, tüm çiftçilerimize sesleniyorum. Progen yaptıysa, siz de yapabilirisiniz. Önümüzde çok doğru bir modeldir, Progen. Su meselesine gelirsek… Amik Ovası, dünyanın en bereketli ovalarından biridir. Burada topraktan bereket fışkırıyor. Ben de buradan size bir müjde vereyim… Allah izin verirse, 29 Eylül 2021’de Tahta Köprü kapalı sulaması ihaleye çıkacak. Tam 1 Milyar 100 Milyon’a ihaleye çıkacak. İnşallah, çiftçimiz artık su problemi yaşamayacak” dedi.
Yapılan konuşmalar sonrasında, konuklar, Melekli Köyü’ndeki Progen Tohum’un Ar-Ge tarlalarında bir gezinti yaparak, yapılan çalışmalar hakkında uzmanlardan bilgi aldı. Bu gezinin sonunda, Hatay AKP Milletvekili Hüseyin Yayman ve Özbuğday Ailesinin temsilcileri, tarlada aktif olarak çalışan bir pamuk toplama makinesine binerek objektiflere poz verdi.
Bu önemli tanıtım toplantısının sonunda, konuklara, bahçe içinde kurulan stantta ikramlarda bulunuldu ve ürünler hakkında ayrıntılı bilgi aktarıldı. -Haber/Sinan Seyfettinoğlu- Ahmet Doruk Alkan

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ