Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,54 / Satış: 8,57
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

‘Proje’ Tamam da…

‘Proje’ Tamam da…
  • 20.04.2018
  • 1.467 kez okundu

Anket Sözü Ne Oldu?

Antakya Atatürk Parkı içinde yapılması planlanan ‘Kültür Merkezi’ projesine ‘belirlenen yer’ konusunda karşı çıkan ve bunun için de eski ‘Otogar’ alanını işaret edenler, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı’na, 28 Şubat Çarşamba günü FOX TV ekranlarından kamuoyuna yansıyan sözlerini hatırlatıyor!

Yapılması planlanan “Kültür Merkezi ve Nikah Salonu” için Antakya Atatürk Parkı’nın caddeye bakan bir alanını kullanmak için kolları sıvayan Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin söz konusu projesi ‘kamuoyu desteğinde’ ilerliyor. Ancak bu destek, proje için belirlenen yer konusunda ciddi eleştirilerle de karşı karşıya kalıyor. Her ne kadar ‘Park içinde tek bir ağaç bile kesilmeyecek’ açıklaması yapılsa da, ‘Şehir içinde başka boş alan mı kalmadı’ diyenlerin sayısı giderek artıyor. Artarken de, ‘uygun alan’ olarak, halen boştaki eski ‘Otogar’ alanı işaret ediliyor ve neden bu alanın hala atıl kaldığını sorguluyor.
-NE DENMİŞTİ?-
26 Şubat Pazartesi günü Büyükşehir Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleşen geniş katılımlı ‘Proje’ bilgilendirme toplantısında söz alan Başkan Lütfü Savaş’ın ifadeleri şöyle olmuştu:
“Yeşil alanlara önem verdiğimizin önemli bir göstergesi de, 300 dönümlük alanda EXPO 2021’i gerçekleştirecek olmamızdır. Biz, ağaçlara ve çevreye zarar vermeden çok naif bir kültür merkezi yapıyoruz. Salonun akustiği için 10 ay boyunca çalışma gerçekleştirildi. Bu proje iki yıldır sürüyor. Ben bu güzel projeyi zaman zaman dillendiriyorum. Kimseden saklamadım. Ekonominin bu kadar zor olduğu zamanlarda da böyle güzel projeyi yapacak hayırsever bulmak oldukça zor…”
Büyükşehir olarak önemsedikleri projeye yönelik eleştirileri de reddetmeyen Savaş’ın kamuoyuna yansıyan bir diğer açıklaması ise şöyle:
“Atatürk Parkı’nda gerçekleştireceğimiz proje için Hatay’da anket yapacağız. Anketteki sonuca göre de hareket edeceğiz. Hatay halkını temsil eden arkadaşlar bütünüyle bu işe karşı çıkıyorsa saygı duyarım.”
‘Anket’ sözünü, , 28 Şubat Çarşamba günü FOX TV ekranlarından Türkiye kamuoyu ile paylaşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın neden bu yola gitmediği ise merak konusu!
-HAYIRSEVER KİM?-
Oldukça maliyetli bir proje olan “Kültür Merkezi ve Nikah Salonu” için kamuoyuna yansıyan ‘gizli hayırseverin’ kim olduğu konusundaki tahminler ise bir çok ismi gündeme taşımaya devam ediyor. Çoğunluk tarafından ‘söz konusu hayırseverin bir işadamı’ olduğu yönünde tahminler yapılırken, bu konuda aldığımız bir haber, söz konusu ismin sürpriz kimliğinin altını özenle çiziyor.
İfade edilene göre, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın sık sık ‘hayırsever’ olarak ifade ettiği isim, Türkiye’nin dünyaca ünlü Piyanisti Fazıl Say! Ulaştığımız bilgiye göre, Say, projenin hayata geçmesinin ardından Kültür Merkezi’nin açılışında bir de konser vermeyi planlıyor. Bu konuda şu ana kadar ne Büyükşehir’den ne de ismi ‘gizli’ tutulan hayırseverden bir açıklama gelmedi, ki söz konusu projenin hayata geçeceği ana kadar da bu bilginin gizli kalmasına özen gösteriliyor!
İsmi ‘Proje’ ile anılan ‘Fazıl Say’ın tartışmalı proje kapsamında bir şey söyleyip söylemeyeceği şimdiden merak konusu, özellikle de ‘ağaçların kesilmesi’ noktasında Gezi sürecine eklediği hassasiyet bilinirken! (Fazıl Say’ın, Gezi Parkı olaylarını anlattığı 3 eseri bulunuyor.) -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ