Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

Rant Ekonomisi ve Saray Rejimi!

Rant Ekonomisi ve  Saray Rejimi!
  • 14.09.2018
  • 1.378 kez okundu

CHP Ekonomi Uzmanı Böke, geldiği Antakya’da, Türkiye ekonomisinin uçurumun eşiğinde değil, uçuruma yuvarlanmakta olduğunu söyledi.

Krizin Yaratıcıları: Rant Ekonomisi ve Saray Rejimi!

CHP ekonomi kurmaylarından Selin Sayek Böke ile Ali Haydar Hakverdi dün Hatay’a geldi, Partilerle buluştu, basın toplantısı yaptı. ATSO, İTSO ve Demir Çelik İş Sendikası ziyaretlerinde bulunan, ekonomi ile ilgili mesajlar da veren İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke,
CHP il binasındaki basın toplantısında, ülkenin içinde bulunduğu terör ve sınırdaki güvenlik sorunlarının öncelikli olduğunu, ancak ekonomideki krizin bu iki temel konuyu da geri bıraktıracak kadar önem taşıdığını söyleyerek açıklamalarına kendisinden örneklerle başlayan Selin Sayek Böke, “Ben iki çocuk annesiyim. Çocuklarım okula gidiyor. Kırtasiyecilerden eğitim materyalleri için ödemek zorunda kaldığımız paralar, bana bir anne olarak krizi zaten yaşattı” dedi ve şöyle devam etti:
“Ekonomik kriz engellenebilirdi. Nedeni de rant ekonomisinin sürdürülmesi ile Saray rejimidir. AKP’nin rantçı düzeninde ülkenin değerleri beton altına gömüldü. Bu krizin nedeni Trump’un tweetleri ya da Rahip Andrew Brunson değildir. Rant ekonomisinin sonucu, hukuku ve demokrasiyi askıya alan keyfi yönetim anlayışıdır. Türkiye ekonomisi artık bir aile şirketi gibi yönetilir hale getirildi. Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu yana eldeki değerler Varlık Fonu ile Cumhurbaşka-nı’na bağlandı. Bununla da rantçı sermaye çevrelerinin korunması amaçlanıyor. Bugün açıklanan kira sözleşmelerinin TL üzerinden yapılması uygulamasına önce hükümetin kendisi uymalıdır. Köprüler, yollar, şehir hastaneleri dolar kuru üzerinden anlaşılarak yapılmış, sağlam gelir taahhüdünde bulunulmuştur.”
CHP İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, Partili Milletvekili Serkan Topal, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, Antakya ve Defne İlçe Başkanları, Partili yöneticiler ile Partililerin katıldığı basın toplantısında, ekonomik krizden çıkış yolunun yeni bir siyaset örmek ile mümkün olabileceğini savunan Selin Sayek Böke, krizin faturasını da emekçi, üretici çiftçi esnaf dar gelirli memurun değil, rantçı sermaye kesimlerinin ödemesi gerektiğini sözlerine ekledi. -Cemil Yıldız-

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ