Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Rapor zaten sistemlerinde!

Rapor zaten sistemlerinde!
  • 20.02.2020
  • 562 kez okundu

Peki, “zorlaştırmak” niye?

Naim Sautoğlu (58), 20 yaşında ve yüzde 70 engelli raporu olan kızının toplu taşıma kartının vizesini yenilemede sıkıntı yaşamazken, yasal olarak ‘refakatçi’ de içeren kartın bu kısmına ise onay alamadı. Büyükşehir Belediyesi ‘Hatay Kart’ birimin kendisinden bunun için yeniden ‘rapor’ istediğini söyleyen Sautoğlu, “Sistemlerinde zaten var olan rapora rağmen neden tekrar rapor isteniyor, anlamıyorum” derken, çözüm beklediğinin altını çizdi.

Engelli vatandaşların refakatçilerinin toplu taşıma araçlarında “ücretsiz” seyahat etmelerine imkan sağlayan “refakatçi kartının” alım koşulları noktasında duran Naim Sautoğlu (58), 20 yaşında ve yüzde 70 engelli raporu olan kızının toplu taşıma kartı konusunda yaşadığı bir sorunu gündeme taşıdı.
-HAKSIZLIK-
Ücretsiz seyahat hakkından refakatçisi ile birlikte yararlanmak isteyen engelliler için Türkiye’de çok önemli kazanımlar olduğuna işaret eden Naim Sautoğlu, yaşadığı sorunu şöyle aktardı:
“Kızım, bu kartı son 2 senedir kullanıyor. Sabah erken saatte, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin ana hizmet binası altındaki Hatay Kart birimine, kızım için aldığımız toplu taşıma kartının vizesini uzatmak için gittim. Ama öncelikle şunu ifade edeyim… Kızımın, yüzde 70 engelli raporu var. Yani tek başına, yanında biri olmadan seyahat edebilmesi mümkün değil. O nedenle de onun için çıkarttığımız kartın üzerinde, ‘engelli’ ibaresinin yanında ‘refakatçi’ ibaresi de var. İstediğimiz şey, kartın, yine bu şekilde düzenlenip bize verilmesi ama… Sorun şu ki, kızımın toplu taşıma kartının vizesini uzatıyorlar uzatmasına da… ‘Refakatçi’ için bizden bir kez daha ‘sağlık raporu’ istiyorlar.
Anlamadığımız şey şu ki… Zaten bu kartın ilk alımı sırasında bizler bu raporu sunduk, ki o nedenle bu kartı 2 sene önce alabildik. Hatta gördüğünüz gibi, bu kart sadece engelli kartı da değil, ‘refakatçi’ kartı da… Yani onu da içeriyor. Ama şimdi, aynı kartı, ‘refakatçi’ ibareli olanı bize vermek istemiyorlar. ‘Rapor’ diyorlar. Tamam, anladım! Rapor! Ama o rapor onların sistemlerinde zaten var. Var olan bir şeyi bizden neden tekrar istiyorlar, bunu anlamış değilim.
Konu nasıl çözümlenir bilmiyorum ama… Duruma, bu konudaki hassasiyetini yakından takip ettiğimiz Sayın Başkanımız Lütfü Savaş’ın da müdahil olmasını bekliyoruz. Bizden kaynaklanmayan bir sorun nedeniyle, mağdur ediliyoruz. Sistemlerinde zaten var olan bir raporu, bizden yeniden çıkartmamız isteniyor. Bunu, yapılan haksızlığı anlamak mümkün mü?”
-YASA NE DİYOR?-
“Ağır Engelli Raporu” bulunan bir engellinin “refakatçisiyle” seyahat etmesi, yasal düzenlemeler çerçevesinde, hak olarak tanınmış durumda. Bu durumda, engellinin yanında refakat eden kişinin de ücretsiz veya indirimli seyahat hakkı doğuyor. Refakatçileriyle seyahat edecek engellilerin, engelli kimlik kartlarında, ‘ulaşımda refakatçi hakkı vardır’ ibaresinin yer alması gerekiyor ya da buna dair bir ibare.
Naim Sautoğlu (58) tarafından, yüzde 70 engelli raporu olan kızının toplu taşıma kartında da bu ibare yer alıyor. Ancak buna rağmen, şu an bu hakkın kullanımı için kendisinden bir kez daha ‘rapor’ getirmesi isteniyor.
-SORALIM!-
Peki, ifade edileni bir kez daha soralım… Sistemde zaten var olan ve karta dair ilk başvuruda teslim edilmiş rapora rağmen, ‘refakatçi’ uygulamasına devam için bir kez daha ‘rapor’ istenmesi, normal bir prosedür mü? Kart’ın, herhangi bir rapora ihtiyaç göstermeden, vizesinin verilebileceğinin söylenmesine rağmen, ‘refakatçi’ eklemesi için ‘rapor’ istenmesi de, bahse konu prosedürün bir parçası mı?  -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ