Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,26 / Satış: 7,29
€ EURO → Alış: 8,59 / Satış: 8,62

Refah Seviyesi Yerine İşsizlik Artıyor

Refah Seviyesi Yerine İşsizlik Artıyor
  • 27.03.2020
  • 295 kez okundu

Milletvekili Topal, Türkiye’nin ekonomik açıdan büyüdüğüne dair son 18 yılda açıklamalar yapıldığını hatırlattı

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, bir grup milletvekiliyle birlikte TBMM Başkanlığı’na ilettiği önergede, ülke genelinde artan işsizliği gündeme getirdi. Milletvekili Topal önergede, Türkiye’nin ekonomik açıdan büyüdüğüne dair son 18 yılda açıklamalar yapıldığını hatırlattı, ancak refah seviyesi yerine işsizliğin arttığına vurgu yaptı.
Ne eğitimde ne istihdam olanların oranı % 25 oldu …
İşsiz sayısı 2019 yılı Aralık ayında geçen yılın aynı dönemine göre 92 bin kişi artarak 4 milyon 394 bin kişi olduğunu belirten Milletvekili Topal, önergede şunlara yer verdi: “İşsizlik oranı 0,2 puanlık artış ile yüzde 13,7 seviyesine tarım dışı işsizlik oranı ise 0,2 puanlık artış ile yüzde 15,8’e yükselmiştir. İstihdam oranı ise 0,7 puanlık azalış ile yüzde 44,7 olarak gerçekleşmiştir.
15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,5 puan artışla, yüzde 25, istihdam oranı ise 0,5 azalarak yüzde 31,9 olmuş ve aynı dönemde işgücüne katılma oranı 0,5 puanlık azalışla yüzde 42,5 seviyesinde gerçekleşmiştir. Ne eğitimde ne de istihdamda olanların oranı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,5 puanlık artışla yüzde 25,4 seviyesine yükselmiştir.
15-64 yaş grubunda işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,3 puan artışla yüzde 14, tarım dışı işsizlik oranı ise 0,2 puanlık artışla yüzde 15,9 olurken bu yaş grubunda istihdam oranı 0,6 puanlık azalışla %49,3, işgücüne katılma oranı ise 0,5 puanlık azalışla %57,3 olmuştur.
Ekonomik faaliyete göre mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam, tarım sektöründe 96 bin kişi, sanayi sektöründe 59 bin kişi, hizmet sektöründe 6 bin kişi azalmıştır.
İşsizlik derin travmalara sebep oldu
Mevsim etkilerinden arındırılmış işgücüne katılma oranı bir önceki döneme göre 0,4 puan azalarak % 52,4 olmuştur. Asgari ücretin açlık sınırının altında 2 bin 324 lira olarak belirlendiği bir Türkiye’de vatandaşlarımızın insanca yaşama hakları görmezden gelinmektedir. İşgücü piyasasındaki kötüleşme derinleşerek artmakta, mevsim etkisinden arındırılmış temel işgücü göstergelerinde bozulma görülmektedir. Türkiye’nin ekonomik açıdan büyüdüğüne dair son 18 yılda açıklamalar yapılmasına karşın, refah seviyesi yerine işsizlik rakamları artmaktadır. İşsiz yurttaşların başvuru kuyrukları uzayıp gitmektedir.
İşsizlik, ekonomik kriz toplumda derin travmalara sebep olmuş, geçim darlığı yaşayan, geçinemeyen ve açlık ile mücadele ettiğini söyleyerek kendini yakmaya çalışan vatandaş sayısındaki artış toplumda infial yaratmaktadır.
Türkiye’de artan işsizliğin önüne geçilerek etkili ve somut politikaların belirlenmesi ve ivedi uygulanması amacıyla Meclis Araştırması açılmalı.” -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ