Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,13 / Satış: 8,17
€ EURO → Alış: 9,67 / Satış: 9,71

RESİM TERAPİDİR

Türkan Barutçu Wisho
Türkan Barutçu Wisho
  • 11.04.2020
  • 864 kez okundu

Palet Resim Atölyesi sahibi ve bir “ressam” olarak size şunu açıkça söyleyebilirim ki; dünyada hiçbir güç İNSAN BEYNİ kadar güçlü değildir!

Değerli okurlar, dünyadaki ilkel topluluklar kendilerini daima mutlu ve neşeli hissedebilmek için rengarenk giyinmeye ve süslenmeye yönelirlerdi. Sarının coşkusu, mavinin enerjisi yada yeşilin dinginliği ile kırmızının gücü ruhlarına tercüman olurken, sosyal yaşantılarıda böylece dengelenmekteydi. Son yüzyılda ise 1960 lı yılların başlarında Hippiler, uygarlık ve kapitalizmin yarattığı tüketim toplumlarını reddettiler. Kendileri üretip kendileri tüketiyor ve içsel duygularını yine rengarenk giyinerek ve çiçeklerle bezenerek; tabiata hayvanlara ve insanlara olan sevgilerini göstermeye çalışıyorlardı.

Dünya modernleşip kültürel değerler arttıkça SANATA ve SANATÇIYA olan bakış açısı daha da zenginleşmiş ve Çağdaş Medeniyetler, sanatçının yapıtlarını başköşeye yerleştirmiştir. RESİM de ruhumuzun derinliklerinde yatan “yaratıcılığımızı” ve düşsel imgelerimizi tuale yada kağıda yansıtmanın en etkili yollarından biridir. Çocuklarımızı, gençlerimizi ve bütün insanlarımızı renklerin mucizesine tanık olmaya davet ederken, “içinizdeki çocuğuda” şımartmanızı temenni ediyorum. Çünkü ruh sağlığını korumak önemlidir ve bunun en güzel yolu olan RESİM, iyi bir terapidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ