Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,76
€ EURO → Alış: 7,32 / Satış: 7,35

Resmin Sessiz Dili

Türkan Barutçu Wisho
Türkan Barutçu Wisho
  • 02.12.2019
  • 782 kez okundu

Sevgili okurlar, BM Genel Kurulu 25 Kasımı “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü” olarak ilan etmiştir. Senelerce şiddete maruz kalmış bir birey olarak, bu psikolojiyi ve dayanılmaz toplum baskısını iyi bilmekteyim. Şiddet, kadın ruhuna kapanmaz yaralar açarken, “Elalem ne der ?” endişesiyle de bunu saklama ihtiyacı hissetmektedir. Kadın için en büyük girişim ise, “Neden şiddet görüyorsun? Sorusudur.”

“Neden” ne olursa olsun, kadına el kalkmamalıdır. Kadın; “Hayat arkadaşıdır”, asla köle değildir! Kadın anadır. Asla herhangi bir mahlükat değildir. Dünyaya gelirken hiç birimiz; cinsiyetimizi, ırkımızı yada milletimizi seçemiyoruz. Empati yeteneğimizi geliştirerek, “Bugün ona, yarın bana!” düşüncesiyle hareket ederek, KADINI hor görmeden ve aşağılamadan anlamalıyız. Anlamak , “Görmeden” farkında olmaktır.

Kitaplardan okuduğumuz sayfalar hayal dünyamızı zenginleştirirken, tuale başarıyla çizilmiş başarılı bir RESİM, sizce koca bir tarihi bile anlatılabilir. Çünkü “Görsellik” güçlü bir algıdır. Eugene Delacroix 1830 yılında Fransa ihtilalinin yarattığı acıları Halka Gösteren Özgürlük tablosuyla ölümsüzleştirmiştir.

İnsanın en üstün olan değerleri; Adalet, Saygı ve Sevgidir. Evrensel bir dil olan RESİMİ; afişlerle, billboardlara, dergilere ve hatta okullardaki panolara asarak özellikle şiddeti görselleştirelim.

Ve şiddetin sessiz dili olalım, hep birlikte …

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ