Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Restorasyon Başlıyor!

Restorasyon  Başlıyor!
  • 23.10.2019
  • 749 kez okundu

Peki, Asfalt Ne Olacak?

Kurtuluş Caddesi Restorasyon Projesi’ndeki süreç ve gelinen son durum hakkında bilgilendirmede bulunan Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Kurtuluş Caddesi Restorasyon Projesi kapsamında ilk etap çalışmalarının Kasım ayı içinde başlayacağını söyledi. Peki, ‘tescil’ içindeki asfalt yollar ne olacak?

Tarihi ve tescilli yapılarda inceleme ve tespit çalışmaları ardından netleşen, 5 Milyon TL bütçeli Kurtuluş Caddesi Restorasyon Projesi için geriye sayım başladı. Kasım ayı itibariyle çalışmaların başlaması beklenen projenin 1.etabı kapsamında, Sarımiye Cami ile Uzun Çarşı girişi arasında yer alan tarihi yapıların cephe iyileştirme ve sağlıklaştırma uygulama faaliyetleri hayata geçecek.
Bu konuda önceki gün bir değerlendirme yapan Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, “Antakya’mızın en önemli değerlerinden biri olan ve dünyada ilk ışıklandırılan cadde olarak kabul edilen Kurtuluş (Herod) Caddesi’ni, tarihteki ihtişamına ve hak ettiği görünüme kavuşturmak amacıyla” bu girişimi başlattıklarını söyledi. Tam da bu kısma, bir vatandaşın beklentisi eklensin…
“Hayal bile edemiyorum, nasıl bir sonuç çıkar bu projeden! Aslında, caddeye baktığımda, eskiye dair görebildiğim çok az yapı kalmış. Birçoğu betonarme bina. Apartmanlar, dükkanlar, ama araya sıkışmış taş ya da ahşap evler. Nasıl bir düzenleme ile bu karmaşadan bir düzen çıkartacaklar, merak ediyorum. Ama asıl merak ettiğim, bu yönetimden önce, İsmail Kimyeci zamanında, eski evler arasında yapılan asfalt yollar! Onlar ne olacak? Yerinde mi kalacak yoksa sökülecek mi? Belki de, nasılsa kimse şikâyet etmiyor, kalan sağlar bizim durumu mu?”

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ