Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,69 / Satış: 6,71
€ EURO → Alış: 7,22 / Satış: 7,25

Reyhanlı Atıksu Hazır

Reyhanlı Atıksu Hazır
  • 20.09.2017
  • 900 kez okundu

Reyhanlı Belediyesi’nin başlattığı Atıksu İnşaatı, Büyükşehir tarafından tamamlandı ve hizmete girdi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), ‘yapı denetimi’ İller Bankası Adana Bölge Müdürlüğü ve HATSU Etüt ve Plan Dairesi Başkanlığınca müştereken yürütülen Reyhanlı Atıksu Arıtma Tesisi tamamlandı ve geçici kabulü yapılarak faaliyete geçti.
Reyhanlı Atıksu Arıtma Tesisi’nin tamamlandığını ve tesise atıksu alımı ile birlikte bakteri üretim sürecinin devreye girdiğini belirten Genel Müdürlük, 15 Haziran 2017 tarihinde geçici kabulü yapıldığını aktararak, devreye alınmış olan Reyhanlı Atıksu Arıtma Tesisi işletmesi bir yıl boyunca yüklenici firma tarafından yapılacağını duyurdu. Maliyeti 11 milyon 300 bin TL olan işletmenin Reyhanlı merkez mahallelerini kapsayan kanalizasyon şebekesine hizmet edeceğini kaydeden İdare, ilk aşama olan 1. kademede günde 8 bin 800 m3 kapasite ile çalışacak olan tesisin, ileriki yıllarda oluşacak artış göz önüne alınarak 2. kademede toplam 13 bin 500 m3 kapasiteli atıksuyu arıtabilecek durumda olacağına dikkat çekti.
Yapılan tesiste, evsel atıksuyun Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği kriterlerine uygun arıtımı sağlana-cağının altını çizen HATSU, yaklaşık yüzde 90 giderim verimi ile Asi Nehrine dökülen Afrin Deresi’ne deşarjı sağlanacağını aktardı. Reyhanlı Atıksu Arıtma Tesisi işletmeye alınmadan önce, Reyhanlı ilçesinin atıksularının Afrin Deresi vasıtası ile arıtılmadan Asi Nehrin’e direk deşarj edildiğini hatır-latan Genel Müdürlük, tesisin işlet-meye alınması ile birlikte, oluşan kötü kokuların ve çevre kirliğinin önüne geçilmesinde katkı sağlayacağını duyurdu. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ