Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,54 / Satış: 8,57
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Reyhanlı Humusu ve Beyaz Soğanı İçin Coğrafi İşaret Başvurusu

Reyhanlı Humusu ve Beyaz Soğanı İçin Coğrafi İşaret Başvurusu
  • 24.09.2020
  • 437 kez okundu

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’ndan sonra Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası da atağa geçti …

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünce (UNESCO) gastronomi alanında ‘Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil edilen Hatay’da, Reyhanlı humusu ile beyaz soğan için coğrafi işaret tescili başvurusunda bulunuldu.
Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necmettin Zaroğlu, yaptığı açıklamada, Reyhanlı’nın yöresel lezzetleri markalaştırmak için çalıştıklarını söyledi.
Birçok tarihi, kültürel ve doğal güzelliği barındıran Hatay’ın lezzetlerinin tescillenmesinin çok önemli olduğunu anlatan Zaroğlu, Reyhanlı humusu ve beyaz soğan için Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuru yaptıklarını belirtti.
Hatay’ın birçok yöresel ürünün zenginliğinin tescillemesinin bölgeye önemli katkıları olacağına dikkat çeken Zaroğlu, şöyle konuştu: ”Meşhur olan Reyhanlı humusumuz yöremizle özdeşleşen lezzetimizdir. Ayrıca bizim topraklarımızda yetişen beyaz soğan için de alınacak coğrafi işaret, ilçemizin tanıtımı açısından çok önemli bir gelişme olacaktır. İlçemizin tarihi ve kültürel birikimine katkı sağlamış olacağız. Şehrimizin ekonomik ve sosyal hayatına da katkı sunmak adına Reyhanlı Ticaret Odası olarak ürünlerimizi coğrafi işaret tescil belgesiyle taçlandırmayı hedefliyoruz.” Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ