Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,92 / Satış: 5,95
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

Reyhanlı mezar saldırısı olayı TBMM’de

Reyhanlı mezar saldırısı olayı TBMM’de
  • 22.08.2019
  • 611 kez okundu

Hatay’daki sıkıntıyı, Adana Milletvekili TBMM’ye taşıdı…

İlimiz Reyhanlı ilçesinde geçtiğimiz hafta içinde yaşanan mezar saldırısı olayı, HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları tarafından ülke gündemine taşındı. Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, bir önerge ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya; olayı kimlerin yaptığı, soruşturmada son durum ve bölgedeki yurttaşların güvenli yaşamlarıyla ilgili alınan önlemleri sordu.
Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, önergesinde şunları kaydetti:
“Hatay’ın Reyhanlı ilçesine bağlı Gültepe Mahallesi’ndeki Asri Mezarlıkta bulunan çok sayıda mezar, 15 Ağustos 2019’da tahrip edilmiştir. Tahrip edilen 100’e yakın mezar taşının bir kısmının üzerine ‘Yakında geleceğiz’, ‘Biz İslam devletiyiz’ şeklinde yazılar yazıldığı görülmüştür.
2013 yılında yaşanan, 52 yurttaşımızın hayatını kaybettiği Reyhanlı katliamı, geçtiğimiz Temmuz ayında Reyhanlı’da bir araçta yaşanan patlama, öncesinde eski IŞİD üyesi/Ceyş’ul İzze cihatçı örgütü komutanı Abdülbasit el-Sarut’a, kitlesel gövde gösterisi şeklinde bir cenaze töreni yapılmış olması ve son olarak mezarlıkların saldırıya uğrayıp, tehdit mesajları bırakılmış olması; yıllardır IŞİD ve bölgedeki cihatçı örgütlerin tehdidi altında yaşayan, saldırılarına maruz kalan, başta Reyhanlı halkları olmak üzere, özelde Hatay’da ve genelde Türkiye’de yaşayan halklar için ciddi güvenlik endişesine neden olmuştur. Reyhanlı’da yaşayan yurttaşlar, tekrar bir saldırı yaşanacağı endişesi ile tedirginlik içinde yaşamaktadır.”
Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, önergesinde, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya şu soruları sordu:
1. Hatay Valiliği’nin konuyla ilgili yaptığı açıklamaya göre; “Reyhanlı ilçemize bağlı Gültepe Mahallesi’ndeki Asri mezarlıkta 15 Ağustos 2019 günü meydana gelen mezar taşlarının kırılması olayı ile ilgili olarak emniyet güçlerince 6 kişi gözaltına alınmış olup, soruşturma devam etmektedir.” Soruşturma, hangi aşamadadır?
2. Reyhanlı Asri Mezarlığındaki saldırı kimler tarafından yapılmış, talimatı kim vermiştir ve saldırıyı yapanların bağlantıları açığa çıkarılmış mıdır? Kamuoyuna, soruşturmanın içeriği hakkında şeffaf ve doyurucu bir açıklamada bulunulacak mıdır?
3. ‘Tekrar bir senaryo mu devreye konuluyor?’ sorusu akla gelmektedir. Provokasyon korkusu içinde, sınır illerinde yaşayan yurttaşların bu tedirginliklerini gidermek ve güvenli bir biçimde yaşamalarını sağlamak üzere, Bakanlığınızca önlemler alınmakta mıdır? Alındıysa nasıl önlemler alınmıştır?
4. Selefi çetelere sınırların açıldığı, böylelikle ülke içerisinde rahatlıkla yuvalandıkları gerçeği, IŞİD mensubu kişilerce defalarca dile getirilmiş ve bu durum basına da yansımıştır. İktidarın yıllardır sürdürdüğü bu Suriye politikası, yurttaşlarının güvenli bir şekilde yaşamasını sağlama görevinden daha mı önceliklidir?
5. Reyhanlı’da yaşanan her saldırı ya da provokatif eylemin ardından, “Bunun engelleneceği/ bu tür provokasyonlara açık eylemlere müsaade edilmeyeceği” açıklamaları yapılmıştır. Son olarak yaşanan mezarlık saldırısı ve tehdit mesajları bırakılması neden engellenememiştir? Emniyet Müdürlüğü’nün, bölgede güvenliği sağlama görevinde ihmaller mi vardır?
6. Sınır güvenliğini sağlamak ve ülke içerisindeki IŞİD, El Nusra ve türevi çete-lerle bağlantısı olan kişileri açığa çıkarmak için etkin bir politika izlemek üzere çalışmalarınız olacak mı?” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ