Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,08 / Satış: 9,11

Reyhanlı’da 3.400 yıllık tablet bulundu

Reyhanlı’da 3.400 yıllık tablet bulundu
  • 21.08.2020
  • 2.422 kez okundu

Reyhanlı ilçesinde, Aççana Höyük, eski Alalah kentinde yürütülen arkeolojik kazı çalışmalarında, yaklaşık 3 bin 400 yıllık bir tablet bulundu. Kazı Heyeti Başkanı, Mustafa Kemal Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Akar, yaptığı açıklamada, kazı çalışmalarında önemli keşiflerin gerçekleştirildiğini söyledi. Eski Alalah kentinin, geçmişte Amik Ovası’nda yer alan bölgesel Mukiş Krallığı’nın başkenti olduğunu anlatan Akar, 20 yıldır yürüttükleri arkeolojik araştırmalarla, bölgenin Tunç Çağı dönemindeki adetleri ve kültürleri ile sosyopolitik yapısını anlamaya çalıştıklarını belirtti.
Akar, höyükte yürüttükleri kazılarda çivi yazılı tablet bulduklarını dile getirerek, ”Buluntu, bizim için önemli. Özellikle Tunç Çağı içerisinde çivi yazılı metinlere ulaşabilmek o kadar kolay değildir. Her zaman böyle bir veriyi elde etme şansınız olmuyor. Gün yüzüne çıkarılan tablet, 20 yıllık kazı çalışmalarında bizleri heyecanlandıran bir buluntu oldu. Arşiv değeri büyük” dedi.
Tablette, “bir krala yapılan ödemelerden” bahsedildiğini anlatan Akar, şunları kaydetti: ”Ancak kralın kim olduğu ve ismi hakkında fikir sahibi değiliz. Tablet, bizim için yine de çok önemli. Bölgede, tarihsel süreç içerisinde, Mitanni ile Hitit İmparatorluğu arasında bir kavganın olduğunu, bu kavganın arasında kalan bölgesel krallığın da aslında bir zaman Hitit bir zaman ise Mitanni İmparatorluklarına hizmet ettiğini biliyoruz. Tablet, bu anlamda önemli. Aynı zamanda, mevcut kralın kime hizmet ettiğini öğreneceğiz.”
Tablet üzerinde detaylı çalışmaları sürdürdüklerini ifade eden Akar, tabletin, ekip içerisinde yer alan Filolog Jacob Lauinger tarafından okunduğunu söyledi. -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ