Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Rize İKİZDERE de çevre… Defne ARITMA da çevre…

Tamer Yazar
Tamer Yazar
  • 08.06.2021
  • 156 kez okundu

Rize’deki maden arama çalışmalarının neden olduğu gerilim üzerinden çok konuştuk konuşmasına da, konunun Amerika’ya kadar uzandığı bir hikayeye ilk kez denk geldim, ki başlık ÇEVRE olunca, durum değişmiyor anlaşılan…

ORTAK SORUN başlığında, sahipleniveriyoruz birbirimizi…

Evet…

Gazetenin Türkiye muhabiri Carlotta Gall imzasıyla yayınlanan analizi okurken, şu kelimelerde durdum… “Türkiye’nin kuzeydoğusundaki Rize’de yaşayan köylülerin, her zaman iki doğal avantajı vardı: Zengin bir vahşi yaşamın olduğu el değmemiş bir arazi ve… Bölgenin en popüler ve güçlü hemşehrisi olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koruyucu etkisi ! Fakat şimdi, ülke genelinde siyasi baskı altında olan Erdoğan, kendi memleketinde de bir cephede yer alıyor. Cumhurbaşkanına karşı olanlar, İkizdere’de, haftalardır 220 hektarlık yeşil alanın maden yapılmasını protesto ediyor…”

İKİZDERE’deki vatandaşın çevre direnişi sonunda NE olur bilmiyorum ama…

Onlara verilen ulusal ve uluslararası destekler, en azından YALNIZ DEĞİLİZ noktasında !

Peki, bizde ?

Hatay’ın Defne ilçesinde, binlerce insanın yıllardır AĞIR bir KOKU ve beraberindeki rahatsızlıklar bağlamında şikayet ettiği, protesto gösterisi düzenlediği ARITMA TESİSİ’nde !!!

Orada nasılız ?
Yalnız mıyız ?

Yalnızız… !

Buna dair bana elektronik bir posta gönderen bir vatandaşın dediğindeyim bugün >>>


Bizdeki gelenek değişmiyor ! BİZDEN’se SUS ! Hatta SUSTUR ! Susmayanları HAİN ilan et ! Yıllardır rahatsızlık duyulan, bu konudaki şikayetin her politik seviyede iletildiği bir başlıkta ÇÖZÜM beklerken yaşadığımız yalnızlık, bundan ! KOL KIRILIR, YEN İÇİNDE KALIR hikayesinden… Ama sizin de yazdığınız, oradaki arkadaşların da dile getirdiği gerçeğimiz de artık trajik finalimizin o YALNIZLIK denen son perdesi gibi ! Eğer ki bu yaşadıklarımız bir AKP belediyesi yüzünden olsaydı, kim durdurabilirdi acaba, bizlerin protestosunda elden ele gezecek o mikrofondan dalga dalga yayılacak o en kocamanından kelimeleri ? Konu AKP olsaydı, Hatay’ın tüm CHP’li Vekilleri olacaktı o günkü protestoda da, öncesinde de… Hatta Meclis’te bile parmaklar uzatılacaktı, AKP’li Çevre Bakanı’na “BELEDİYE BAŞKANINIZ” denilecekti, “SİZ YAPTINIZ” denilecekti ! Önergeler gelecekti ardı ardına ! Yıllarca devam eden sorunun binlerce insanda yarattığı psikolojik yıkıntı bile konuşulacaktı ! Muhalif MİLLETVEKİLLERİ de muhalif siyasetçi örneklerinin tümü de BİZ neredeysek orada olacaktı ! Ama olmadılar…

Unutmasınlar…

Zaman geçer, ama ANILAR kalır !
Zaman geçer, ama YAŞANAN kalır !
Zaman geçer, ama o TERKEDİŞ kalır !
Zaman geçer, ama DÜN denen hep kalır !

O yüzden de, bugün bizi yalnız bırakanlardayız ! Hatta ara ara bizlerin kulağına fısıldanan, ‘davamıza zarar veriyorsunuz’ denilen saçmalıktayız ! Çocuklarımızı, gençlerimizi, ailelerimizi umursamayanların rahatlığındayız !

Dedim ya, zaman geçiyor, ama unutmuyoruz, unutmayacağız…

Defne’deki çevre sorununun İKİZDERE KADAR POPÜLER olmayışı, anlatılanda olduğu gibi mi sahi ?

Bu defa karşıdakiler AKP’Lİ DEĞİL, bundan mı ?
Sorunu yaratan da yaşayan da CHP’li, bundan mı ?

Susmak da bundan mı ?
Konuşmamak bundan mı ?
Yaratılan yalnızlık bundan mı ?
Siyaseten sahipsizlik bundan mı ?

Haklısınız !

Bundan !

O yüzden SUSMAYIN…
Çünkü SUSMA, SUSTUKÇA SIRA SANA GELECEK !

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ