Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,07 / Satış: 8,10
€ EURO → Alış: 9,65 / Satış: 9,69

Rotary’den Otizm Farkındalık Etkinliği

Rotary’den Otizm Farkındalık Etkinliği
  • 08.04.2021
  • 201 kez okundu

Antakya Defne Rotary Kulübü; Antakya Defne Interact Kulübü, Özel Öncü Çözüm Rehabilitasyon Merkezi, Hatay Down Sendromlular Derneği ile birlikte, “Otizm Farkındalık Etkinliği” düzenledi. Özel Öncü Çözüm Rehabilitasyon Merkezi’nde yapılan etkinlikte, okul öğretmenleri ve öğrencileri tarafından otizme dikkat çekmek amacıyla önlüklere el baskıları yapıldı, otizm konulu sunumlarla da öğrenciler ve aileleri bilgilendirildi.
Yapılan etkinliklerle ilgili bilgi veren Antakya Defne Rotary Kulübü Başkanı Nermin Tiftikçi, otizmin belirtilerini, üç yaşına kadar ortaya çıkan nörogelişimsel farklılık olarak tanımlandığını söyledi ve sözlerine şöyle devam etti:
“2008 yılından bu yana, 2 Nisan günü ‘Dünya Otizm Günü’ olarak, Nisan ayı ise ‘Otizm Farkındalık Ayı’ olarak ilan edilmiştir. Otizmli olan insanların fiziksel olarak diğer insanlardan farklı olmadığını biliyoruz. Genelde otizmliler, ileri zeka seviyesine sahip, özel yetenekli kişiler olarak bilinirler, ama bu, otizmlilerin sadece yüzde 10’unu kapsıyor.
Otizmin tek çaresinin erken tanı, yoğun ve sürekli eğitim olduğu gerçeğiyle hareket ederek, öğrenciler ve öğretmenlerle birlikte boyadığımız mutfak önlüklerini, kuruculuğunu Prof. Dr. Nazan Savaş’ın yaptığı, Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne ait Gastronomi Evi çalışanlarına giydirdik.
Rengârenk ve keyifli bir çalışma oldu. Çocuklar çok eğlendi. Biz de onların yüreğine dokunduğumuz için çok mutlu olduk. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz.”  -Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ