Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,76
€ EURO → Alış: 7,32 / Satış: 7,35

Rusya’ya domates ihracatına engellerden biri: İdlib Krizi…

Rusya’ya domates ihracatına engellerden biri: İdlib Krizi…
  • 22.02.2020
  • 281 kez okundu

Türk TIR’larına yüklü domateslerin Rusya sınırında bekletilerek ülkeye sokulmamasının temelinde yatan nedenler arasında, Türkiye’nin, bölgede ateşkes sağlanmasına yönelik çabaları kapsamında komşusu ile arasında baş gösteren İdlib krizinin etken olduğu öne sürülüyor. İddiayı ortaya atan Milletvekili Mehmet Güzelmansur,
“Rusya’ya ihraç edilen tonlarca domatesin yüklü olduğu TIR’lar, kotanın dolduğu gerekçesiyle sınırda bekletiliyor” dedi. İlişkilerin iyi olduğu dönemde, kotanın dolmasından sonra ek kota alındığını hatırlatan Güzelmansur, “İdlib nedeniyle ilişkiler gerginleşince, ek kota alınamıyor!” tespitinde bulundu.
CHP’li Vekil Güzelmansur’un, sınırda bekletilen, ihracatı durdurulan domatesle ilgili açıklamaları şöyle:
“Rusya’ya domates ihracatında yıllık 150 bin ton kota var. Bu ihracatın çoğu da, Hatay’ın özverili ihracatçıları tarafından yapılıyor. Önceki yıllarda, bu kota, dolduktan sonra yapılan girişimlerle arttırılır, ihracatçı ve üretici yanı sıra nakliyeci mağdur edilmezdi. Şimdi Rusya ile yaşanan siyasi gerginlik nedeniyle, bu gerçekleştirilemiyor.
Ticaret Bakanlığı, gümrükler vasıtasıyla kotanın dolduğunu duyurmamıştır. Ne İhracatçılar Meclisi, ne de Nakliyeciler Derneği vasıtasıyla, muhatap taraflar uyarılmamıştır. Gelinen noktada, yüzlerce tır ve şoförümüz, tonlarca domates sınırda tıkanıp kalmış durumdadır. Kısaca, Rusya ile yaşanan gerginlik ve sorumluların gereğini yapmaması nedeniyle ihracatçı, üretici, nakliyeci, çalışan mağdur edilmektedir.
Buradan Ticaret Bakanlığı’na sesleniyorum. Kotanın arttırılmasını bir an önce sağlayın. Bunu sağlayamıyorsanız, en azından sınırda bekletilen, orada sıkışıp kalmış şoförlere, araçlara yardımcı olun.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ