Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,57 / Satış: 6,59
€ EURO → Alış: 7,21 / Satış: 7,23

Rüzgâr Enerji Santrali Türbinleri

Rüzgâr Enerji Santrali Türbinleri
  • 01.06.2017
  • 1.314 kez okundu

Yaşam ve geçim alanlarımızı tahrip ediyor …

Yaşam Alanlarına Sahip Çık Platformu, RES’lere yönelik rahatsızlıklarını dile getirdi

Yaşam Alanlarına Sahip Çık Platformu bileşenleri dün Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nde bir araya geldi ve Rüzgar Enerjisi Santrallerine yönelik rahatsızlıklarını dile getirdi.
Platform bileşenleri adına ortak açıklamayı okuyan Ahmet Deli, Samandağ ve Defne İlçeleri Aknehir, Değirmenbaşı, Uzunbağ, Yeşilköy, Yeşilyazı, Koyunoğlu mıntıkasında ikamet ettiklerini söyledi, Rüzgâr Enerji Santrali Türbinlerinin yaşam ve geçim alanlarını tahrip ettiğini ifade etti. RES türbinlerinin yarattığı ses ve gürültü kirliliğinden rahatsız olduklarını belirten Ahmet Deli, türbinlerin 1.Derece Turizm Sit alanını, endemik bitkilerin yayılma alanını, kutsal mekânları olan El Arabî Ziyaretini, dünyanın en önemli üç ana kuş göç yolundan birini tahrip ettiğini bildirdi.
Ahmet Deli, konuşmasında şunlara yer verdi: “Biyo çeşitliliği, florası, yer altı ve yer üstü zenginlikleri, tarihi eseri ve tarım alanları ile birlikte bu memleket bizim ve her türlü saldırı ve tahribata karşı korumak hepimizin görevidir. Tarih, inanç ve tarım alanlarını enerji alanına çevirmek, ülkemizi ‘Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan etmektir’. Ülkemiz bu bilinçsizliği, programsızlığı veya kirli emelleri aşacak kapasiteye sahiptir. Tarım alanında tarım, Turizm alanında turizm, endemik alanda endemik bitki üretimi yapacağız.
Yabancı teknoloji, yabancı krediler, yabancı mühendisler ve çok uluslu ortaklıklar ile RES şirketlerinin elde ettikleri kapitülasyonlar ile yurdumuzu hoyratça tahrip etmelerine müsaade etmeyeceğiz.
Kapasite artırımı adı altında Samandağ ve Defne ilçelerimizin sınırında kurulu bulunan ZİYARET RES şirketinin ‘ÇED OLUMLU’ raporu iptal edilmelidir. Bu bölgeye Rüzgâr Enerji santralleri (RES) yapımı için Lisans vermek en baştan çok büyük bir yanlış olmuştur. Ziyaret RES Şirketi Kurulduğunda 12 Türbin ile başladı. Daha önce 3. defa kapasite artırarak Türbin sayısını 32 âdete çıkardı. Yine kapasite artışına giderek doğa ve tarih tahribatını artırmak istiyor. Gözünü daha çok kar, rant ve sömürü bürümüş olan enerji sermayesinin yarattığı tahribatlara son diyoruz. Bölgemiz, türbin kapasitesini fazlası ile doldurmuştur. Temiz enerji eğer kurallara, kanun ve yönetmeliklere, standartlara uygun kurulursa temiz kalır, değilse kirlenir. Samandağ- Defne ve Hatay Büyük- şehir Belediyelerini, Samandağ ve Defne Kaymakamlıklarını ve Hatay Valiliğini, Kültür ve Turizm Müdürlüklerini, Doğal Hayatı Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğünü, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerini ve sorumlu olan herkesi göreve davet ediyorum.” -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ