Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,24 / Satış: 7,27
€ EURO → Alış: 8,52 / Satış: 8,56

Saadet’in Çapalama Ücreti Tepkisi

Saadet’in Çapalama  Ücreti Tepkisi
  • 13.06.2020
  • 412 kez okundu

İl Başkanı EĞE, “Pamuk tarlasında günde 10 saat çalışmanın bedeli 52 TL olmamalı. Adil değil” dedi

Saadet Partisi Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe, koronavirüs sürecinin ister istemez ekonomiyi her ülkede etkilediğini kaydederken, Hatay Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu’nun belirlediği günlük pamuk çapalama işçiliği ücretinin 52 TL olmasının adil olmadığını savundu.
Yazılı bir açıklama ile gündemi değerlendiren, Saadet Partisi İl Başkanı Mustafa Eğe, şunları kaydetti:
“Hatay Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu, pamuk tarlasında 10 saatlik çalışmanın bedelini 52 TL olarak belirledi. Tarlada 10 saat çalışmanın bedeli, alın terinin, emeğin, yorgunluğun bedeli sadece ve sadece 52 lira. Bu, asgari ücret bile etmiyor. Bir pamuk işçisi, bu sıcağın altında 30 gün çalışsa, alacağı para 1560 lira. Yemek ücreti de yok. Bu insanların çalışmak zorunda olması, verdiğiniz ücretin
adil olduğu anlamına gelmez.
Ne asgari ücret insanların karınlarını doyuracakları ihtiyaçlarını karşılayacak bir seviyede, ne de ekonomimiz bugün rakamları arttıracak bir seviyede değil.”
Yazılı açıklamasında, TÜİK’in işsizlik rakamlarına da değinen Saadet İl Başkanı Eğe, şöyle devam etti:
“Bakınız, TUİK’e göre işsizlik 0.9 azalmış, 13.2’ye düşmüş. Bunu gelin de külahımıza anlatın! Millet bunu hissetmeyecek, ama siz bu rakamlar doğruymuş gibi gündeme getireceksiniz.
Ekonomimiz uçuyor, bunlara göre. Eğer işsizlik azalmıyorsa, ekonomi düzelmez! Bunu bildikleri için rakamlarla oynuyorlar. Nasıl olmuşsa, işsizlik düşmüş. 2 milyondan fazla esnaf kepenk kapatacak, oteller çalışmayacak, lokantalar iş görmeyecek ve bu dönemde işsizlik düşecek. Madalya takmak lazım bu arkadaşlara.
İktidar, gündemi değiştirmede çok başarılı. Gündemde iktidarın hoşuna gitmeyen konular varsa, başka konularla engelliyorlar.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ