Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,76 / Satış: 7,79

Sadullah Ergin ve diğerleri…

Sadullah Ergin ve diğerleri…
  • 07.09.2019
  • 899 kez okundu

Ak Parti’den Ne Gider?

Ak Parti içindeki bölünme ve muhalif isimlerin ‘Yeni Parti’ başlığı altında birleşmeye devam etmesi, bir tespiti gündeme taşıdı… “Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı’na yüzde 51,6 ile seçilmişti.Şimdi yüzde 1’lik oyun öbür tarafa geçmesi, seçimin ikinci tura kalması ve cumhurbaşkanlığının el değiştirmesi anlamı taşıyacak.”

AKP ile Ahmet Davutoğlu arasında iplerin tamamen koptuğu sürece, Hatay siyasetinin önemli isimlerinden biri olan, eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in de dahil olmasıyla beraber, gelişmeler daha da yakından izleniyor.
Davutoğlu’na, parti içinden de, dışından da şu aşamada çok büyük bir destek görünmüyor. Parti içi ve parti dışı muhalefetin ise aslen Abdullah Gül-Ali Babacan oluşumunu beklediği ifade ediliyor. Eski Bakan Ergin’in hangi tarafta duracağı da merakla beklenen başlıklardan bir tanesi!
Ak Parti yönetiminde, yaşananlara eklenen tepkinin boyutuna işaret edenler, olabileceklerin hesabında duruyor ve gözlerden kaçan bir detayın altını çiziyor. Buna dair en önemli nokta ise, MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat’ın yaptığı açıklamada gizli. Kulat, AKP’den kopacak yüzde 1 OY’un bile bütün iktidar dengelerini değiştirmeye yeteceğini hatırlatırken, uygulamadaki ‘başkanlık sistemi’ işleyişine dikkati çekiyor…
“İlk turda kazanmak için yüzde 50 barajını aşması şart. Bu da, onu hem ortağına bağımlı kılıyor, hem de en ufak oy kaybını ölümcül hale getiriyor. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı’na yüzde 51,6 ile seçilmişti. Şimdi yüzde 1’lik oyun öbür tarafa geçmesi, seçimin ikinci tura kalması ve cumhurbaşkanlığının el değiştirmesi anlamı taşıyacak. Küçük partileri anahtar haline getiren bu sistem, büyük taban desteği olmasa da, Davutoğlu gibi isimlere önem kazandırıyor.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ