Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Sadullah Ergin’in paylaşımı… Berfo Ana ve bir mektup…

Tamer Yazar
Tamer Yazar
  • 15.07.2021
  • 203 kez okundu

Tarih, 31 Mart 2012…
Bir haber küpürü…


Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray Meydanı’ndaki 366. buluşmasında, kayıp yakınlarının Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e yazdığı mektuplar okundu. Kayıp yakınları, 19 Mart’ta taleplerini aktarmak üzere, İnsan Hakları Derneği (İHD) aracılığıyla Bakan Ergin’den bir görüşme talep etti. Ancak Ergin, talebi, “işlerinin yoğunluğu” nedeniyle reddetti. İHD, Ergin’in “kayıp yakınlarının niyetini de sorguladığını” ifade etti. Bakan ile görüşmek isteyen kayıp yakınları arasında, 32 yıldır oğlunu arayan 104 yaşındaki Berfo Kırbayır, 32 yıldır oğlunu arayan 81 yaşındaki Elmas Eren, 31 yıldır oğlunu arayan 80 yaşındaki Zeycan Yedigöl, 19 yıldır oğlunun arayan 85 yaşındaki Fadime Taşkaya da vardı.

Ve bahsi geçen bir mektup…

104 yaşındaki Berfo Kırbayır’ın, dönemin Adalet Bakanı Sadullah Bakan Ergin’e yazdığı o mektup…

“32 yıldır, devletin gözaltına alarak kaybettiği üniversite öğrencisi oğlum Cemil Kırbayır’ı arıyorum. Başvurmadığımız makam kalmadı. Devletin bize cevabı, her seferinde baskı ve tehdit oldu. 5 Şubat 2011’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüm, umutlandım… Ardından komisyon kuruldu. Komisyonun raporuna göre, Cemil gözaltında öldürülmüş, bedeni kaybedilmişti. Raporda, oğluma işkence yapanların ismi de yer aldı. Ama aradan neredeyse bir yıl geçti, ne oğlumun kemikleri bulundu, ne onu öldürenler yargı önüne çıkarıldı. 32 yıllık hukuksuzluk devam etti.

Adaletten sorumlu Bakan ile görüşüp, ‘Bu ne biçim adalet’ demek istedim! ‘Mühim işlerim var, ona ayıracak zamanım yok’ demiş. Sizin, bizim sorunlarımızı çözmekten daha mühim ne işiniz var?

Berfo Ana, Cumartesi Annelerinden biriydi…
Oğlunu sayıkladığı ömrünü, 105 yaşında noktaladı…

Bugüne taşıdığımız Berfo Ana ve Sadullah Ergin, NİYE, diye soranlarınız vardır şimdi !

Konu, bir paylaşım…
Dünü hatırlayan bizleri şaşırtan bir paylaşım…
Eski Bakan Ergin’in, 11 Temmuz 2021 tarihli bir paylaşımı !

Takip ettiniz mi bilmiyorum ama…

Eski AKP’li, yeni DEVA’lı Ergin, yeni Partisinin Genel Başkanı Ali Babacan’ın #CumartesiAnneleri850Hafta etiketi ile paylaştığı Cumartesi Annelerini ve acılarını kendi sosyal medya hesabı üzerinden paylaşmış !!!

Hatta bununla da kalmamış, Babacan’ın, “Cumartesi Anneleri, senelerdir gözaltında kaybedilen yakınlarını arıyor. Devlet ise yakınlarını bulmak yerine, acısı olanları yargılıyor. Yarın yine duruşmaları var. Devletin görevi, yakınlarını arayan acılı annelere hesap vermektir, hesap sormak değil” söyleminde de durmuş !!!

Şaşırtmış !!!

Tamam da, NE değişmiş ?

AKP mensubu Adalet Bakanı Sadullah Ergin’den, DEVA (Demokrasi ve Atılım Partisi) Teşkilat İşleri Başkanı Sadullah Ergin’e gelinen süreçte, NE değişmiş ?

Cumartesi Annelerinin duruşu, AYNI !
Cumartesi Annelerinin beklentisi, AYNI !
Cumartesi Annelerinin, acısı, öfkesi, AYNI !

O zaman, değişen NE ?

Daha dün, kendisine yazılan bir mektubun sahipleri ile görüşmeyi reddederken, bugün, “Devletin görevi, yakınlarını arayan acılı annelere hesap vermektir, hesap sormak değil” cümlesinde durup, Cumartesi Anneleri için ADALET (!) istemek de NE ?

Ben anlamadım !

Siz ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ