Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

Sağlıkçılar, “Kadına Şiddete” karşı yürüdü

Sağlıkçılar, “Kadına Şiddete” karşı yürüdü
  • 20.12.2017
  • 903 kez okundu

Hatay İl Sağlık Müdürlüğü personeli kadınlar ve erkekler, birlikte el ele vererek kadına karşı şiddete karşı tepki amaçlı bir yürüyüş yaptı, etkinlikle ilgili olarak 15 gün süreyle kurum bünyesinde değişik aktiviteler gerçekleştirildi.
Sağlık Müdürlüğü’nden, kadına şiddete karşı şu mesajlar verildi:
“Kadına yönelik şiddet, nerede yaşanırsa yaşansın (evde, sokakta ya da işyerinde), kadınlara ‘kadın’ oldukları için uygulanan; fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik anlamda zarar veren eylemler veya bu eylemlerde tehdit etme zorlama veya keyfi olarak özgürlükten yoksun bırakma anlamına gelir. Şiddet, genellikle tek seferlik değildir. Şiddet uygulayan, pişmanlık yaşayıp değişeceğine söz verebilir. Ancak ‘dur’ denmezse, şiddet tekrar eder.
6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı şiddetin Önlenmesine dair kanun, şiddete uğrayan ya da uğrama riski olan kişileri koruyacak ve şiddeti önleyecek tüm önlemlerinin alınmasını sağlar. Şiddet görüldüğünde; Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerinden, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri (ŞÖNİM), Kolluk Birimleri, Sağlık Kuruluşları, Adli Kurumlar, Valilikler-Kaymakamlıklar, Barolar, Belediyeler, Kadın Danışma Merkezleri ve sivil toplum kuruluşlarından yardım alınabilmektedir.”
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, yapılan etkinliklerle ilgili ide şu bilgileri verdi:
“İlimizde de, bu kapsamda, Müdürlüğümüz tarafından kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetle mücadele konusunda halkımızı bilinçlendirmek ve harekete geçirmek için Primemall Alışveriş Merkezi’nde stant açılmış, Hatay BŞB Bayan basket maçında pankart asılmış, İskenderun Park Forbes AVM ışıklandırmaları turuncu yapılmış, okullarda şiddet konulu eğitimler, İskenderun’da doğa yürüyüşü düzenlenmiştir. Tüm ilçelerimizde bu konuda çeşitli faaliyetler yapılmıştır.” -Cemil Yıldız-

 

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ