Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,28 / Satış: 9,32
€ EURO → Alış: 10,82 / Satış: 10,86

Sağlıklı ve Güvenli Eğitim Ortamı Şart

Mehmet Özgün
Mehmet Özgün
  • 22.09.2021
  • 306 kez okundu

Ülkemizde kontrolsüz ve yoğun bir şekilde devam eden Covid-19 delta varyantı dalgasına rağmen okulların açılmasına olumlu bakıyorum. Ancak eski türlerinden çok daha bulaşıcı olması ve aşıların etkinliğinde de bir miktar azalmaya yol açması nedeniyle delta varyantı dalgasının önümüzdeki aylarda şiddetlenerek devam etmesi beklenmekte ve infeksiyon hızının yüksek olduğu dönemlerde eğitimin açık kalabilmesi için ciddi önlemlerin alınması gerekmektedir. Dünyada delta dalgasını yaşamakta olan ülkelerin deneyimlerine bakıldığında ve mevcut bilimsel kanıtlar incelendiğinde, ülkemizde okulların açık kalabilmesi için sıkıntısız bir şekilde önlemlerin alınması, okullarda sağlıklı ve güvenli eğitim ortamının sağlanması şart.

Ülkemizde eğitimin devamı için, etkili yetkililer gereken ortamı sağlamış mı bir bakalım.

2020-2021 eğitim-öğretim yılı başlamadan önce, salgın nedeniyle 1,5 yıl okullar kapalı kaldı. Bu süre içinde okulların fiziki altyapı sorunları giderilmedi, derslik sayısı ihtiyaç oranında arttırılmadı. Okullarda gerekli önlemlerin alındığı yönündeki etkili yetkililerin ifadeleri havada asılı kaldı.

Okulların önemli bir bölümünün salgın koşullarına uygun hale getirilmediği, gerekli altyapı hazırlıklarının yapılmadığı görüldü. Yüz yüze eğitime en uzun süre ara veren birkaç ülkeden biri olmamıza rağmen ciddi bir eğitim planlamasıyla yeni eğitim ve öğretim yılı hazırlıkları yapılmadı. Öğretmen açıkları kapatılmadı yeni okullar, ek derslikler inşa edilmedi.

Okullarda uygun temizlik önlemleri alınmadı. 6 Eylül’de yüz yüze eğitime geçileceğini aylar öncesinden belirlenmişken yardımcı hizmet personeli ile ilgili yeni bir atama ve çalışma yapılmadı, İş-Kur üzerinden geçici görevlendirme yoluna bir kez daha gidildi. İşin ciddiyeti kavranılmadı, durumun vahameti görülmedi.

Sınıflardaki öğrenci sayısı azaltılmadı.

Salgın sırasında hastalık veya temas nedeniyle çalışamayacak öğretmenler olabileceğinden, eğitim ve öğretimi devam ettirebilmek için yeterli öğretmen istihdamı sağlanmadı.

Ek öğretmen atamaları yapılmadı. En az 100 bin öğretmen atamasının yapılması gerekirken 15 bin öğretmen ataması yapılacağı müjdesi verildi, bununda Ocak 2022’de hayata geçirileceği duyuruldu.

Yeterli ek derslikler yapılmadı.

Sınıfların havalandırılması için kış aylarını da dikkate alan bir pencere sistemi hayata geçirilmedi, kalabalık sınıf mevcutları da dikkate alındığında kış aylarının eğitim-öğretim alanında oldukça sıkıntılı geçeceği öngörülmedi.

Sınıflara, havalandırmanın etkinliğini izleyebilmek için karbondioksit sensörleri yerleştirilmesi gündem maddesi bile olmadı.

40 dakikalık ders sürelerinin azaltılması için düzenleme yapılmadı.

Anlaşılacağı üzere, pandemi sürecinde, yüzyılın kabusunu yaşadığımız dönemde, sağlıklı ve güvenli eğitim ortamı için yapılması gerekenlerin hiç biri yapılmadı, etkili yetkililer ise, ezberledikleri, papağan gibi tekrarladıkları “okullarda gerekli önlemlerin alındığı” yönündeki söylemlerinde ısrar etti ve yüz yüze eğitimin devamını riske attı.

Sonuçta milli eğitim yine bizi şaşırtmadı, bu konuda da yine sınıfta kaldı.

Ama gecikmiş değiliz.

Eyyy etkili yetkililer, bir zahmet kesenin ağzını açın, ödeneklerinizi eğitime yönlendirin. Okullarda gerekli tüm önlemleri alın. Geleceğimiz olan çocuklarımızın, eğitim emekçilerinin hayatını riske atmayın.

Eğitime yönelik biraz daha duyarlılık gösterin.

Şimdilik diyeceklerim bu kadar.

Sağlıcakla kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ