Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,63 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

Sağlıksız Şartlarda Yoğun Mesai

Sağlıksız Şartlarda  Yoğun Mesai
  • 09.07.2020
  • 406 kez okundu

Milletvekili Oruç, Galataport ve AKM inşaatında, koronavirüs tespit edilen işçilerin çalıştırıldığı iddiasını meclise taşıdı …

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğü, Rölöve ve Anıtlar Müdürlüklerinin inşaat faaliyetlerini yürüttüğü birimlere bağlı şantiyelerde koronavirüs salgınına karşı, işçilerin dolayısıyla halkın sağlığının ve güvenliğinin sağlanabilmesi için, gerekli önlemlerin alınmadığı ve işçilere korona virüs tanısı konmasına rağmen şantiyelerde faaliyetlerin sürdürüldüğünün bilindiğin söyledi ve konuyu önerge ile Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Mehmet Ersoy’a sordu.
Aslen Hataylı olan Milletvekili Oruç, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un basında sıkça söz ettiği ve ‘hızlıca hayata geçirmek’i vurguladığı Beyoğlu Kültür Yolu Projesi kapsamında inşaatı devam eden; Galataport, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, Atlas Pasajı Sinema Müzesi, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) inşaatlarının salgının can aldığı günlerde inşai faaliyetlerine devam ettiğini belirtti, salgının en yoğun yaşandığı dönemlerde Galataport ve AKM inşaatlarında işçilerde korona vakalarına rastlanmasına rağmen şantiyelerin durdurulmadığı ve güvensiz, sağlıksız şartlar altında yoğun mesaide işçilerin çalıştırılmaya zorlandıklarının basına yansıdığını ifade etti.
İşçiler tehlike altında çalışmaya devam ettirildi …
Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezinin Haziran başında açılışını yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un, çalışmaların 35 gün gibi kısa bir sürede hızlıca tamamlanıp kültür merkezinin açıldığını belirttiğini hatırlatan Milletvekili Oruç, önergesinde şunlarea yer verdi: “Tüm yurttaşların virüsten korunmak için ‘evlerde kaldığı’ ve sokağa çıkma kısıtları ilan edilen günlerde dahi işçiler mevcut tehlike altında çalışmaya devam ettirilmiştir. Atlas Pasajı şantiyesinde çalışanların yarısında korona virüs tespit edilmesine rağmen şantiyenin aktif olarak devam ettiği görülmektedir. Ayrıca Galata Kulesi’nde başlatılan restorasyonun, her yıl Afrika’dan göç eden ebabil kuşlarının yuva yaparak üreme faaliyetlerinin olduğu bu dönemde planlanmış olması nedeni ile ebabil kuşlarının varlığı tehlike altına girmiştir. Bu nedenle restorasyon çalışmaları ertelenmelidir.
Bu bağlamda;
1. Korona virüs salgını devam ederken, Bakanlığınıza bağlı olan bu projelerin ‘hızlıca’ tamamlanması için ne gibi bir gerekçe vardır? Bu projeler, pandemi süresince üretimin devam etmesi gereken zorunlu üretim olarak mı değerlendirilmektedir?
2. Bakanlığınızca çalışmaların yürütüldüğü şantiyelerde bugüne kadar kaç kişiye korona virüs tanısı konulmuştur ve salgına rağmen hangi gerekçeyle şantiye durdurulmamıştır?
3. Kaç şantiye virüs yayılımının önüne geçmek için durdurulmuştur?
4. Sağlık Bakanlığı ile virüs tespit edilen sahalarda uygulanan bir prosedür var mıdır? Virüs tespitinden sonra inşaat çalışanlarında olası riske karşı testler yapılmakta mıdır, yoksa virüsle mücadele ve gerekli denetim müteahhit firmalara mı bırakılmaktadır?
5. Bu şantiyelerde korona virüs salgınına karşı gerekli önlemlerin alınması konusunda denetimler yapılmakta mıdır? Hangi sıklıkla denetimler yapılmaktadır?
Projenin acil olmasını gerektiren neden nedir …
6. Bugüne kadar Bakanlığınıza bağlı tüm şantiye alanlarındaki korona virüs vaka sayısı, iyileşen hasta sayısı ve ölüm sayısı nedir?
7. Kısa sürede hayata kavuşturulması için yoğun çalışmalar sürdürülen bu projelerin sağlayacağı siyasi prestij; inşaat işçilerinin, ailelerinin ve dolayısıyla halkın sağlığından daha mı önemli görülmektedir?
8. Salgının yayılmasını tespit etmenize rağmen durdurulmayan şantiyeler hangileridir? Korona virüs vakası görülmesine rağmen durdurulmayan projelerin acil olmasını gerektiren nedenler nedir?
9. Hiç bir durumda çalışmaları durdurmayan Kültür Bakanlığı halk sağlığını önceleyen sağlık birimleri gibi inşaatlar mı yapmıştır/ yapmaktadır?
10. İş bitirme süresi gibi, sözleşmeler nedeniyle taşeron firmalara bağlayıcılığı bulunan konularda pandemi nedeniyle işçilerin sağlığını önceleyen herhangi bir düzenleme yapılmış mıdır?
11. Galata Kulesinde yapılan restorasyonun Eylül’e kadar bitirilmek istenmesinin nedeni nedir? Restorasyon çalışmasının aciliyeti nedir? Ebabil kuşlarının tehlike altında olmasına neden olunan bu restorasyonun sonbahara ertelenmesi için adım atılacak mıdır?” Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ