Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Şahin; Belen ve Hassa’ya Devlet Hastanesi yapımına sevinirken, sordu:

Şahin; Belen ve Hassa’ya Devlet Hastanesi yapımına sevinirken, sordu:
  • 06.06.2020
  • 2.173 kez okundu

Payas neden unutuluyor?

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Belen ve Hassa’ya yapılacağı açıklanan devlet hastaneleri haberinin Hataylıları sevindirdiğini, ancak Sağlık Bakanlığı tarafından 2020 yılı Yatırım Programına alınacağı söylenen Payas’a hala bir devlet hastane yapılmamasını eleştirerek, konuyu Meclis gündemine taşıdı.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekili Av. Suzan Şahin. Belen ve Hassa ilçelerine yeni bir devlet hastanesi yapılacağı haberi sonrası, 42 binden fazla nüfusu ve 4 sanayi bölgesi, Türkiye’nin en büyük limanlarından biri ve topraklarının büyük kısmında İSDEMİR’i barındıran Payas’ta da yeni bir devlet hastanesi yapılması konusunda Sağlık Bakanlığı’nı göreve davet etti.
Payas’ın; nüfusu, ticari ve sanayi potansiyeli, coğrafi konumu ile büyümüş ve gelişmiş bir bölge olduğunu, 157 km2’lik yüzölçümüyle çok geniş ve dağınık yerleşim alanları barındıran, büyüme potansiyeli çok büyük bir ilçe olduğunu söyleyen Şahin, Sağlık Bakanı Prof. Dr. Fahrettin Koca’ya şu soruları sordu:
1) Hatay’ın Payas ilçesine bir devlet hastanesi yapma planınız var mıdır? Varsa, proje detayları ve hayata geçme tarihi nedir?
2) 2020 Yatırım Programı kapsamında, Payas ilçesine bir devlet hastanesi yapımı konusu yer almış mıdır?
3) 2018-2020 yılı itibariyle, Payas’tan İskenderun, Dörtyol gibi çevre ilçe hastanelerine gitmek zorunda kalan ve nakli yapılan hasta sayısı kaçtır? Haziran 2020’de yapılan açıklamada, 15 Haziran 2020 Pazartesi günü yeni Hassa Devlet Hastanesi, 18 Haziran 2020 Perşembe günü de Belen yeni Devlet Hastanesi ihalesinin yapılacağı duyurulmuştur. 31 Aralık 2019 tarihli adrese dayalı nüfus kayıt sistemi sonuçlarına göre, 33.313 nüfuslu Belen ve 56.519 nüfuslu Hassa ilçelerine yeni bir devlet hastanesi yapılırken, 42.477 nüfusu ve sanayi bölgesi olması durumu göz önüne alındığında, Payas ilçesine bir devlet hastane yapılması neden düşünülmemiştir?
4) Türkiye ve Avrupa Birliği’nin Suriye krizinin çözümüne yönelik yaptığı anlaşmalar gereği, Hatay’daki geçici koruma altındaki Suriyeli mülteci nüfus yoğunluğu göz önüne alınarak, AB Türkiye Delegasyonu ile Bakanlığınızın yapacağı görüşmeler ile bir hastane yapılması konusunda, Dörtyol Yeni Devlet Hastanesi Projesi’nde olduğu gibi hibe desteği yaratmak mümkün müdür? Mümkünse, şimdiye kadar neden bir girişimde bulunulmamıştır? -Haber/Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ