Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

Sahipsiz hayvanları unutmayın

Sahipsiz hayvanları unutmayın
  • 11.01.2019
  • 431 kez okundu

Antakya’da o kadar çoklar ki…

Çetin kış şartlarıyla mücadele edenler sadece insanlar değil. Yaşamını sokakta sürdüren birçok hayvan, yoğun kış koşullarında hem yiyecek bulmak hem de vücut ısılarını korumak için büyük sıkıntı yaşıyor. Peki, onlar için ne yapabiliriz?

Kış şartlarının ağır geçtiği şu günlerde, soğuk ve yağışlı havanın zorladığı tek canlılar bizler değiliz. Antakya içinde hizmet veren belediyeler, sokak hayvanları için belirlenmiş beslenme alanlarına takviyeler yapıyor belki ama, peki, soğuk kış günlerinde sokak hayvanları için bizler neler yapabiliriz? İşte yanıtı…
-Bir Kap-
Doğadaki canlılar susuz yaşayamaz. Sokakta barınan pek çok hayvanın yaşamı suya bağlı… Kedi, köpek ve kuşların su kaynağı olarak kullandığı küçük birikintiler kış aylarının gelmesi ile beraber donduğundan, su bulmakta zorlanabilirler. Metal ya da çelik su kapları suyu çabuk dondurur. Bu yüzden kış aylarında plastik kaplara su konulabilir.
-Kapılarınızı Açın-
Yoğun kış koşullarında onlar için küçük bir yer açın. Soğuktan ve yağıştan ıslanmış kedileri alıp bakabilirsiniz. Eğer evinizin koşulları bir hayvanın uzun süre kalmasına uygun değilse, yaralı ve hasta durumundaki hayvanları kısa süreliğine misafir edin. Böylece yaşam mücadelesi veren bir canlıyı kurtarmış olursunuz.
-Kaputa Vurun-
Soğuklardan korunmak için hayvanların bulduğu çözüm, bir süre çalıştırılmış araba motorlarından yayılan sıcağa sığınmak. Bu yüzden motoru çalıştırmadan önce mutlaka kaputa vurup, kontrol edin. 2 saniyelik işlem, bir canın kurtulmasını sağlayacaktır! Unutmayın! -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ