Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Şam Yönetimi İdlib sınırında…

Şam Yönetimi İdlib sınırında…
  • 15.05.2019
  • 302 kez okundu

Suriyeli siviller Hatay sınırında!

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nin güney kısmında son bir haftadır yaşanan askeri hareketlenme ve çatışmalar, muhaliflerin kalesi niteliğindeki bölgede biriken milyonlarca sivilin Hatay sınırına yakınlığını kısaltmaya devam ediyor.

Geçen hafta El Çenabire köyü, Osman Tepesi, Kefrenbude ilçesi, Madik Kalesi beldesi, El Şeria, El Tüveyne, El Kirkat ve Bab Et Taka köylerini ele geçirerek, 17 Eylül 2018 tarihli İdlib mutabakatında belirlenen 15 ila 20 kilometrelik ağır silahlardan arındırılmış bölgede ilerleyen Şam Yönetimi’ne bağlı askeri güçler, İdlib’in il sınırlarına yaklaşık bir kilometre mesafeye ulaşmış oldu. Rejim güçlerinin bundan sonraki hedefinin El Habit, Es Sıhriyye ve Kirata köylerini ele geçirerek İdlib ilinin idari sınırlarına ulaşmak olduğu tahmin ediliyor.
Bu durum, halihazırda iç göç ile nüfusu yaklaşık 4 milyona ulaşan İdlib’deki bekleyişi Hatay sınırına yakınlaştırıyor. 25 Nisan’dan bu yana 126 sivilin yaşamını yitirdiği, 325’ten fazla sivilin yaralandığı bölgede, Hatay sınırına yakın yerlede kurulan kampların nüfusu da bu gerginliğin gölgesinde her geçen gün artıyor. Olası göçü sınırda tutma çabasına bağlı olarak Türk Kızılayı’nın bölgedeki hazırlığı ise aralıksız olarak sürüyor. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ